Transplantacím se věnují nové webové stránky odborníků i pacientů

8.10.2007 00:00
Zdraví

Institut klinické medicíny (IKEM) zprovoznil webové stránky www.transplantace.eu, na nichž se zájemci dozví, co se děje, když některý orgán v těle nefunguje a co může přinést transplantace. Potenciální kandidáti na nový orgán získají praktické rady před operací, zjistí, co je čeká bezprostředně po chirurgickém výkonu a jaký bude jejich život v budoucnu. Součástí stránek je i poradna, kde na dotazy budou odpovídat odborníci, novinářům to řekl předseda České transplantační společnosti Štefan Vítko.

Na problémy pacientů se specializuje nová webová stránka www.druha-sance.cz, jejímiž tvůrci jsou dva pacienti, kteří získali nové srdce. Jeden z nich Jan Beneš ČTK řekl, že se soustředí na zkušenosti pacientů s transplantovaným srdcem a na jejich problémy, například s léky, které užívají.

První úspěšná česká orgánová transplantace se uskutečnila v roce 1966. V současné době žije v České republice zhruba 4700 lidí po transplantaci, i když těchto operací se uskutečnilo více. Některým pacientům zákrok nepomohl, jiní prožili ve zdraví i několik desítek let a zemřeli, když zestárli.

Nejčastěji jsou v Česku transplantovány ledviny, játra a srdce. Transplantují se také slinivka a plíce. Náhrada plic je zatím méně obvyklá a od roku 1997 získala nové zhruba stovka pacientů. V současné době odborníci z IKEM připravují první českou transplantaci tenkého střeva, která by se měla uskutečnit koncem letošního roku.

Podle nedávného průzkumu společnosti Factum Invenio by v ohrožení života cizí orgán přijaly tři čtvrtiny lidí. S principem transplantací obecně souhlasí téměř čtyři lidé z pěti, ale darovat vlastní orgány je ochotno 59 procent dotázaných. Do registru nesouhlasících osob, který vznikl v roce 2002, se zatím v ČR zapsalo asi 750 lidí. Čtvrtina z nich proto, že měla strach z manipulace a obchodování se svými orgány, 18 procent pak z náboženských důvodů.

Jitka Klejnová - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mám jeden zvláštní dotaz.Kamarádka byla dárcem krve a dokonce byla...
Ivana  |  21.5.2009 13:22

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *