Transplantace pupečníkové krve

17.12.2004 00:00
Zdraví

V posledních dnech se v médiích rozpoutala diskuse o odběru pupečníkové krve - biologického "odpadu" vznikajícího při porodu. V této souvislosti zaznělo mnoho neúplných a zavádějících informací, které mohou negativně ovlivnit vnímání odborné i široké veřejnosti komerčních odběrů pupečníkové krve.

"Při veškerém našem pracovním jednání jak s ambulantními lékaři, tak i v nemocnicích a na našich přednáškách pro odbornou i laickou veřejnost, lze získat pouze úplné a naprosto pravdivé informace bez jakéhokoli zkreslení či úprav. Rozhodnutí rodičů, zda věnují transplantát pro anonymní použití nebo uchovají pro vlastní dítě je věcí svobodného rozhodnutí na základě úplných informací", uvádí PharmDr. Lucie Kvasnicová, obchodní a marketingová ředitelka společnosti Cord Blood Center CZ.

Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstane po přerušení v pupečníku a v placentě. K odběru pupečníkové krve dochází po narození dítěte a přestřižení pupeční šňůry a je pro dítě i matku naprosto bezpečný a bezbolestný. Cílem zpracování pupečníkové krve je připravit transplantát, který může být uskladněn po desetiletí. Po zpracování se transplantát zmrazí a uskladní v tekutém dusíku nebo v jeho párách při teplotě přibližně -196°C. Tak může být uskladněn mnoho desítek let. Vlastní transplantát obsahující kmenové buňky z pupečníkové krve je možné použít při léčbě asi 50 onemocnění jako náhrada za poškozené, resp. zničené buňky kostní dřeně. Rodiče mají možnost rozhodnout se, zda nechají pupečníkovou krev uchovat pro své dítě využitím služeb komerčního subjektu, nebo zda ji anonymně věnují do Registru dárců pupečníkové krve.

V České republice působí tři subjekty, které zprostředkovávají odběr a zpracování pupečníkové krve. Banka pupečníkové krve připravuje transplantáty pro tzv. alogenní transplantace a tato služba je pro dárce bezplatná. Komerční subjekty, jímž je i Cord Blood Center CZ, zprostředkovávají odběr a zpracování pupečníkové krve pro autologní použití za finanční úhradu.

Výhody vlastního transplantátu dítěte:

 • Odpadá riziko spojené s nenalezením vhodného dárce pro transplantaci ( cca 50% pacientů nelze vůbec transplantovat, protože se nenalezne vhodný dárce).
 • Na rozdíl od transplantátu od jiné osoby odpadá pravděpodobnost jeho nevhodnosti pro příjemce.
 • Buňky pupečníkové krve se získávají na začátku života a zůstávají během uskladnění "věčně mladé".
 • Transplantát je široce použitelný při léčbě celé řady těžkých nemocí.
 • Transplantát lze použít i v dospělosti dítěte.

  Do dnešní doby se ve světě uskutečnilo několik nepříbuzenských, ale i mnoho příbuzenských transplantací z transplantátů z pupečníkové krve. Na příklad ve Slovenské republice se v roce 1998 uskutečnila transplantace, při které se poprvé použily kmenové buňky z pupečníkové krve a od té doby byly vykonané další tři transplantace mezi sourozenci, všechny úspěšně.

  V případě zájmu o další informace kontaktujte:

  Ing. Lucie Pavlásková
  Senior Account Executive
  IMPACT PR & Consultancy
  tel: +420 222 540 147, +420 602 360 478
  e-mail: lucie.pavlaskova@impact.cz

  PharmDr. Lucie Kvasnicová
  Obchodní a marketingová ředitelka
  Cord Blood Center CZ
  tel: +420 532 191 596, +420 602 192 401
  e-mail: kvasnicova@cordcenter.com

  Cord Blood Center je společnost, která se zabývá zabezpečením zpracování, zmrazení a uskladnění pupečníkové krve ve spolupráci s neziskovou organizací Eurocord-Slovakia. Eurocord-Slovakia připravuje od roku 1997 transplantáty pro mezinárodní výměnu s pomocí finančních prostředků získaných od Cord Blood Center, sponzorů, slovenské vlády a z vědeckých grantů Evropské unie.Více informací na www.cordbloodcenter.com
 • Související články

  Odběr a uložení kmenových buněk

  26.10.2004 00:00

  Uchování kmenových buněk pro děti

  22.9.2004 00:00

  Co je pupečníková krev?

  10.9.2004 00:00

  Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  clanek je zavadejici, jako kazde PR. Chcete snad tvrdit, ze transplantace...
  Hinner  |  17.5.2007 13:44

  cituji učebnici vnitřního lékařství:Předpokladem úspěšného...
  MUDr.  |  20.9.2010 11:28

  Nejmodernější doporučení zní, pokud je pacient v remisi a zároveň...
  Dita  |  9.12.2011 12:52

  pěkný článek, trošku jsem prohledala internet a pro zájemce našla...
  Svatava Janečková  |  30.4.2012 12:43

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *