Transplantace lidské tváře

23.2.2004 00:00
Zdraví

Myšlenka transplantovat těžce znetvořenému pacientovi tvář mrtvého člověka sice vypadá jako z vědeckofantastického či hororového filmu, ale v nemocnici na pařížském předměstí Créteil se jí vážně zabývá tým chirurgů pod vedením Laurenta Lantieriho. Jak napsal list Le Figaro, Lantieri už má dokonce vytipovaného potenciálního zájemce a čeká na vyjádření Národního poradního výboru pro etiku, zda bude moci k operaci přistoupit.

Tým už několik měsíců prodělává praktický výcvik pro operaci, při níž by byla pacientovi transplantována tvář nebo část tváře člověka, který právě zemřel. Po čistě technické stránce by prý to neměl být nepřekonatelný problém. Velkou výzvu ale představuje zvládnutí reakce imunitního systému příjemce na cizí tkáň a vůbec největší problémy jsou z oblasti etiky.

Pacientům, kteří jsou těžce znetvořeni kvůli popáleninám, střelným či jiným zraněním nebo vrozeným vadám, se dosud plastičtí chirurgové snaží pomoci transplantací tkáně z jejich vlastního těla. Někdy se ale "nezdaří vrátit pacientovi lidskou tvář a on je nucen k přízračnému životu, věčně schován za maskou", říká Lantieri.

Technika, kterou jeho tým - a také jeden chirurg v Británii a jeden v USA - zkouší, by měla umožnit transplantovat z tváře mrtvého kůži, maso, svaly, nervy a případně i kosti v případě, že transplantace vlastní tkáně pacienta nepovede k dobrým výsledkům.

Jako každá jiná transplantace cizí tkáně by i tato vyžadovala léčbu zaměřenou na potlačení reakce imunitního systému příjemce. "Odmítnutí nové tváře pacientovým organismem je ale mnohem hroznější perspektiva než odmítnutí transplantované cizí ruky, ať už by člověk zemřel, nebo ne," upozorňuje v Le Figaro šéf oddělení plastické chirurgie z pařížské nemocnice svatého Ludvíka Jean-Marie Servant.

V etické oblasti vyvstávají problémy jak u dárce, tedy jeho blízkých, kteří by se musili loučit s člověkem bez tváře, tak na straně příjemce. Nikdo neví, jak by člověk s transplantovanou tváří vypadal, i když modely naznačují, že jeho nová podoba by byla někde na půl cestě mezi jeho bývalou podobou a podobou dárce. Není také jasné, jak by svůj nový vzhled nesl psychicky.

Jak ale v listu říká psycholožka Jocelyne Magneová, "nelze podceňovat schopnosti lidské bytosti přizpůsobit se, když je postavena tváří v tvář smrti nebo velkému utrpení".

Zdroj: ČTK

Související články

Neschopnost rozlišovat tváře

16.11.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

to je tak silné, že nevím co napsat. Člověk se do toho ani nedovede...
 |  31.8.2006 10:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *