The Times: syndrom války v Zálivu patrně vyvolalo očkování

13.1.2004 00:00
Zdraví

Zdravotní potíže postihující britské vojáky po návratu z první války v Perském zálivu z roku 1991, obecně známé pod názvem "syndrom války v Zálivu", byly patrně skutečně vyvolány očkováním před odjezdem. Této hypotéze se dostalo první oficiální podpory ve zprávě armádního lékaře, o níž dnes podle agentury Reuters informuje britský list The Times.

Zprávu o vlivu očkování vyhotovil podplukovník Graham Howe, klinický ředitel psychiatrické složky zdravotnických služeb britské armády v Německu, po prostudování případu bývalého svobodníka Alexe Izetta. Ten nyní trpí osteoporózou a akutní depresí, jejichž rozvinutí připsal Howe v nepublikované zprávě ze září 2001 "tajným" injekcím, které Izett dostával před plánovaným nasazením v Iráku. Své závěry opírá Howe především o argument, že Izettova jednotka rozmístěná v Německu nakonec nebyla do Perského zálivu vůbec vyslána.

The Times v této souvislosti poukazují na skutečnost, že Britská služba pro válečné penze přiznala v červenci 2003 Izettovi padesátiprocentní invalidní důchod a ministerstvo obrany proti tomu neprotestovalo - přestože dosud vytrvale popírá, že by právě očkování mohlo být příčinou pozdějších zdravotních potíží veteránů ze Zálivu.

Britské úřady nikdy neuznaly souvislost mezi válkou v Perském zálivu v roce 1991 a syndromem, který se projevuje především bolestí svalů, chronickou únavou, depresemi, ztrátou paměti, nespavostí nebo dýchacími problémy. Jako možné příčiny postižení uvádějí například početná silná očkování, jedovaté plyny nebo užití munice s ochuzeným uranem. Žádná z teorií se dosud vědecky nepotvrdila.

Na stejné zdravotní potíže si ovšem začali stěžovat i britští vojáci nasazení při loňské spojenecké vojenské operaci v Iráku. První čtyři z nich už krátce po ukončení hlavních bojů v Iráku loni v květnu oznámili, že chtějí kvůli tomuto syndromu zažalovat britské ministerstvo obrany.

Podle údajů Sdružení veteránů v Zálivu a jejich rodin je syndromem války v Zálivu postiženo 4500 až 5000 britských vojáků nasazených za první války v Perském zálivu.

Zdroj: The Times/ČTK

Související články

Britští rodiče se bojí trojvakcíny

11.2.2002 00:00

Poškození po očkování

24.1.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je také známo, že potíže byly podobné stavu který je běžný při...
Odborník  |  24.1.2004 09:19

http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=274&a...
Ls.lucki  |  25.3.2010 21:58

Allen Dreien Jialian ab jenseits des Bogens fünf Punkte, die jeweils fünf...
jhon  |  24.5.2013 04:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *