Tělo pociťuje nedostatek spánku jako nebezpečí

19.4.2005 00:00
Zdraví

Nedostatek spánku hodnotí tělo jako nebezpečnou situaci a aktivuje kvůli tomu své obranné síly. Je to stejná reakce jako ta, jež chrání tělo před bakteriemi a viry, jakož i před stresem. Tento proces vyvolává enzym iNOS, který hraje významnou roli při vyvolávání obranných opatření těla. K tomuto závěru dospěla studie univerzity v Helsinkách, kterou cituje vědecká informační služba Alpha Galileo.

Badatelé zkoumali účinky spánku na úrovni buněk v mozku zvířat. Chtěli zjistit, ve které části mozku se shromažďují informace o délce bdělého stavu a eventuálně také vznikají signály o potřebě spánku.

Během delšího bdělého stavu registruje přední mozek hromadění adenozinu, indikátoru stavu látkové výměny, který podle vědců hraje podstatnou roli při iniciaci ozdravného spánku. "Podle našich nejnovějších výzkumů se koncentrace oxidu dusného zvyšovala právě v předním mozku a vedla k zahájení ozdravného spánku," prohlásila vedoucí studie Tarja Sternbergová.

"Překvapující pro nás bylo poznání, že zvyšování obsahu dusíku vyvolával takzvaný enzym iNOS, který vlastně v mozku vůbec není přítomen s výjimkou případů obrany před záněty," řekla dále Sternbergová. Přítomnost enzymu iNOS prý totiž indikuje obranná opatření těla, když se brání proti virům, bakteriím i stresu.

"Fakt, že tento enzym mohl být prokázán v mozku i při absenci spánku, je pro nás znepokojující. Znamená to totiž, že tělo hodnotí nedostatek spánku jako ohrožení," vysvětlovala Sternbergová.

Zdroj: ČTK

Související články

Spánek není ztracený čas

21.3.2005 00:00

S věkem se spánek mění

24.5.2001 00:00

Související produkty

Přidat komentář

 
* *