Telefonování mobilem na venkově je nebezpečnější

30.5.2005 00:00
Zdraví

Při používání mobilů ve venkovských oblastech jsou jejich uživatelé vystaveni zvýšenému riziku, že se u nich vyvine nádor na mozku. Dospěl k tomu průzkum mezi 1400 pacienty ve Švédsku, postiženými těmito nádory. Výsledky studie byly zveřejněny v nejnovějším čísle britského odborného časopisu Occupational and Environmental Medicine.

Tým badatelů z univerzitní kliniky z Örebro v čele s Lennartem Hardellem se dotazoval 1400 pacientů ve věku 20 až 80 let, kteří měli nádor na mozku, na jejich zvyklosti při používání mobilů. Vědci dospěli k závěru, že pravděpodobnost výskytu nádoru na mozku je třikrát vyšší u těch, kdo používají mobil ve venkovských oblastech, než u uživatelů, kteří telefonují ve městech.

Připisuje se to řidší síti základnových stanic na venkově. U digitálních mobilů standardu GSM to vede k aktivaci zesilovače signálu a tedy i k zesílení elektromagnetického záření vycházejícího z mobilu. Vědci z Örebro varují, že intenzivní a dlouhodobé užívání digitálních mobilů standardu GSM zvyšuje pravděpodobnost vývinu nádoru na mozku.

Podle studie není zdravotní riziko spojeno se starším typem analogových mobilů, ale pouze s digitálními mobily GSM, které se ve Švédsku používají od roku 1991. V Británii, Francii i v samotném Švédsku byly ovšem provedeny studie, které škodlivost užívání těchto mobilů zpochybňují. V Británii se však jejich užívání nedoporučuje dětem do osmi let.

K podobným závěrům jako vědci z Örebro ovšem dospěli již loni badatelé ze švédského ústavu Karolinska Institut. Podle jejich studie deset a více let používání mobilu znamená dvakrát vyšší riziko onemocnění nezhoubným nádorem nervu vedoucího z vnitřního ucha do mozku (akustického neuromu). Když vědci vzali v úvahu i to, na které straně hlavy obvykle nemocní drží přístroj u ucha, zvýšilo se riziko onemocnění na čtyřnásobek.

Počátkem loňského roku vyvolala velkou pozornost knížka čtyř francouzských autorů, která vyšla pod názvem Váš GSM, vaše zdraví, lžou vám! Autoři v ní uváděli, že rizika, která představují elektromagnetické vlny produkované mobily, jsou zřejmá, zvlášť pokud jde o mozek. Kromě nespavosti, změn nálady, depresí a únavy prý důsledkem používání mobilů mohou být migrény a bolesti hlavy. Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Bohužel musím potvrdit veškeré výsledky provedených studií. Je to...
Maru  |  6.3.2008 19:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *