Tažní ptáci chřipku nešíří

30.1.2006 00:00
Zdraví

S blížícím se termínem příletu prvních tažných ptáků ze zimovišť se čeští ornitologové bojí hysterie z ptačí chřipky, a to i s ohledem na výskyt nemoci v Turecku. První druhy se vrátí už v únoru, ornitologové proto apelují na veřejnost, aby brala v úvahu, že nikdy nebyla věrohodně potvrzena domněnka přenosu ptačí chřipky divokým ptactvem.

"V rámci zvýšených kontrolních opatření, která zavedla na podzim Evropská komise, bylo na konci loňského roku testováno na 25.000 divoce žijících ptáků. Ani jeden vzorek nebyl pozitivní a dodnes nebyl zjištěn výskyt vysoce patogenního kmene H5N1 na území EU," uvedla dnes na tiskové konferenci tajemnice České ornitologické společnosti Lucie Hošková.

Doplnila, že ptáci migrující na podzim z chřipkou postižených oblastí neroznesli onemocnění dál. Směr šíření ptačí chřipky z Číny do Ruska, Kazachstánu a Mongolska odpovídal dopravním trasám intenzivního obchodu s drůbeží. Virus naopak nebyl zjištěn ani v Austrálii, na Tchaj-wanu, Filipínách či na Novém Zélandu, kam migrují statisíce divokých ptáků z celé Asie. Nejrizikovější skupina - vodní ptactvo - k tomu do Česka přilétá z Afriky, kde se choroba nevyskytuje.

Na podzim zaznamenali ornitologové případy ničení vlaštovčích hnízd kvůli obavám z ptačí chřipky. Někteří lidé kvůli strachu upustili od zimního přikrmování opeřenců na krmítkách.

Experti se obávají, že může být jen otázkou času, než smrtelný virus ptačí chřipky H5N1 zmutuje do podoby přenositelné mezi lidmi. Od roku 2003 viru podlehlo nejméně 80 lidí, hlavně v jihovýchodní Asii; všichni se ale zřejmě nakazili kontaktem se zvířaty či konzumací jejich masa.

Soňa Remešová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mate zdani kolik se jiz vydelalo na vacsine? Je to proste nova vymyslena...
x  |  3.5.2006 19:12

Hádejte kdo je hlavní akcionář firmy která vyrábí Tamiflu?
mirek  |  3.5.2006 20:37

PŘESNĚ TAK, ZATÍM UMŘELO 60 LIDÍ. NA JINÉ NEMOCI CI NEHODY UMÍRAJÍ...
KÁČA  |  3.5.2006 20:42

Vlado, ptačí chřipku šíří jak je známo, žížaly, které ptáci...
Gypsi  |  3.5.2006 20:49

Ptačí chřipka - otázka vyřešena! (11.08.2006) Virus ptačí chřipky...
Oxyman  |  11.8.2006 15:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *