Tajemství dlouhověkosti prý tkví v tvrdé dietě

23.8.2004 00:00
Zdraví

Tajemství dlouhověkosti tkví v hodně tvrdé dietě, ale její účinky by v budoucnu mohly "simulovat" i nové léky, tvrdí dnes belgický list Le Soir s odvoláním na výzkum skupiny amerických a evropských vědců.

Ti dospěli k poznání, že přísná dieta, kompenzovaná přísunem vitaminu a minerálů, snižuje riziko výskytu nemocí, včetně většiny forem rakoviny, a prodlužuje délku života. Recept přinejmenším platí u pokusných zvířátek, ale u lidí by měl taky fungovat. Bohužel, autor myšlenky, profesor Kalifornské univerzity Roy Walford letos v dubnu zesnul.

Naději pro ty, kteří se bohatě prostřeného stolu nechtějí zříci, však skýtá zjištění, že stejného efektu jako po důkladném přiškrcení přísunu kalorií patrně lze dosáhnout i farmaceutickou cestou. Ovšem, pokud se ještě podaří prozkoumat účinky působení na molekuly PPAR alfa, které řídí hospodaření s energií v buňkách lidského těla.

"K léku, zaručujícímu dlouhověkost, nepochybně vede ještě dlouhá cesta, ale už se črtá," míní deník, podle něhož se farmaceutický průmysl o výzkum velice zajímá.

Než se "živá voda" začne prodávat v lékárnách, nezbývá než se o dlouhověkost snažit životním stylem. Záhodno je vyhnout se kouření, pití, nadváze, rozvodu, chudobě, předčasnému odchodu ze školy i bydlení u rušné silnice, protože to vše zkracuje život. Taková křižovatka podle listu dokáže ubrat dva tři roky, rozvod čtyři, neukončené vzdělání devět let a kombinace cigaret a nadváhy až 14 let.

Naopak souhrn příznivých faktorů - poklidný život v končinách, kde lišky dávají dobrou noc, bez starostí o živobytí, nejlépe ve šťastném manželství a ve společnosti hromady přátel a domácího zvířete - dokáže prodloužit pobyt mezi živými až o 30 let.

Anebo by možná stačilo žít v Andoře a zvažovat, zda má smysl k vyhlídce na statisticky průměrných 83 let před sebou ještě pár roků odříkáním nepřidat.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mate to dane od Boha,jak dlouho tu budete,neni potreba nad tim dumat.Az...
lenka  |  5.5.2008 17:26

To: kasenkak - Vždyť ale chemikálie jsou taky "součástí přírody", no...
liteon  |  6.5.2008 17:39

Tělo má jít do hrobu pořádně zhuntovaný, aby bylo vidět, že ho...
Bubu  |  20.1.2009 23:50

Tuhle jsem vedla do noci s kamarádem divokou dbetau na téma ovoce a...
Blbost  |  21.1.2009 22:17

opr.debatu
 |  21.1.2009 22:19

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *