Tajemné placebo

21.6.2001 00:00
Zdraví

Lékaři jsou po celá staletí vychováváni svými pacienty k tomu, aby dodržovali rituál předepisování léků. Většina lidí má pocit, že lékař nebere jejich stížnosti vážně, pokud nedostanou kousek papíru s nerozluštitelnými, magickými značkami. Pro pacienta představuje lékařský předpis stvrzenku na zaručené uzdravení. Je to lékařův příslib dobrého zdraví. Je to psychologická pupeční šňůra, která zajíšťuje výživu a spojení mezi lékařem a pacientem.

Doktor ví, že tím základním, co pomůže pacientovi zbavit se utrpení, je spíše samotný předpisový lístek, než to, co je na něm napsáno. Léky nejsou vždy potřeba. Ale víra v uzdravení ano. A tak v případech, kdy prospěje duševní posila mnohem více než pilulka slavného jména třikrát denně, může lékař předepsat placebo.

Toto podivně znějící slovo, placebo, označuje jev, který vede lékařskou vědu ke zcela revolučnímu pojetí teorie i praxe medicíny. Studium placeba otevírá širokou oblast vědomostí o tom, jakým způsobem se lidské tělo samo uzdravuje a o tajemné schopnosti mozku nařídit biochemické změny potřebné pro boj s nemocí.

Slovo placebo pochází z latinského "potěším". V běžném smyslu je placebo imitací léku - obvykle neškodná tableta vyrobená z mléka a cukru, udělaná tak, aby vypadala jako opravdová - která se podává spíše pro uklidnění pacienta, než aby naplňovala nějakou jasně určenou organickou potřebu. Poslední dobou se však placeba užívalo nejčastěji při testování nových léků. Účinky preparátu se porovnávají s účinky dosaženými podáním placeba.

Po dlouhou dobu bylo placebo u velké části lékařů v celkové nevážnosti. Mnozí lékaři spojovali tento termín spíše s šarlatánskými prostředky a "pseudomedikamenty". Také vznikal dojem, že se placebo stává jakousi zkratkou pro některé lékaře, neschopné věnovat potřebný čas a úsilí na zjištění skutečné příčiny pacientových obtíží.

Dnes se ovšem kdysi opovrhovanému placebu dostává vážné pozornosti vědců. Badatelé v oblasti medicíny jako například Dr. Arthur K. Shapiro, zesnulý Dr. Henry K. Beecher, Dr. Steward Wolf a Dr. Louis Lasagna nalezli pádné důkazy svědčící o tom, že placebo může jako účinný lék nejen vypadat, ale také tak působit. Nepovažují je tedy pouze za psychologickou podporu při léčení určitých pacientů, nýbrž za autentický terapeutický prostředek, schopný změnit chemické procesy v těle a napomáhat mobilizaci obranného systému těla k boji s poruchou nebo nemocí.

I když není úplně jasné, jakým způsobem placebo v těle funguje, existují teorie některých badatelů, že aktivuje mozkovou kůru, což vede k zapojení celého endokrinního systému a zvláště nadledvin. Ať už jsou přesné cesty skrze mysl a tělo jakékoli, existuje dostatek důkazů o tom, že placebo může být zrovna tak účinné - a někdy dokonce více - něž léky které nahrazuje.

"Placebo," napsal Dr. Shapiro v American Journal of Psychoterapy, "může mít výrazný vliv na organická onemocnění, včetně neléčitelných zhoubných nádorů." Člověka nutně napadá, zda by tento fakt nemohl být klíčem k zdokumentovanému, záhadnému uzdravení pacientů trpících rakovinou poté, co začali užívat lék Laetril, přestože se žádnému z velkých národních center pro výzkum rakoviny nepodařilo prokázat jakoukoli léčivou hodnotu této látky. Názor, že by tedy lékaři mohli přestat s předepisováním farmakologicky aktivních léků, je samozřejmě absurdní.

Zdroj: Anatomie nemoci - Norman Cousins - Pragma

Související články

Vitální síla

1.8.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To je naprostý nesmysl, že existuje nějaký placebo efekt. Neuznávám...
Jiří  |  21.6.2001 10:59

Naneštěstí (nebo naštěstí?) člověk není jen tělesná schránka, ale...
Vilík  |  21.6.2001 13:42

Vazeny pane, rozhodne nesouhlasim s tim, aby bylo neco takoveho jako pomerne...
JakubS  |  25.6.2001 11:08

Pokud se lecive ucinky Laetrilu (B17) pripisuji placebo efektu, tak bych...
Ales  |  6.7.2007 01:16

Dobrý den, pokud by měl někdo zájem prodám ampule vitamínu B17...
varchar  |  29.5.2016 18:01

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *