Tabu: inkontinence

26.6.2003 00:00
Zdraví

Téměř 40 procent Čechů občas neudrží moč, polovina však nejde kvůli tomu k lékaři. Pět procent tak učiní až po dvou letech obtíží a šest procent se odhodlává ještě déle. "Pomočují se všichni, nejen děti, a proto by všichni měli vědět, že inkontinence je léčitelná," řekl ČTK předseda vědecké rady ministerstva zdravotnictví Jan Dvořáček.

Lidé by se podle něj neměli s těmito obtížemi smiřovat, mnohdy totiž mohou být příznakem vážného onemocnění. Neovladatelný únik moči kromě toho společensky handicapuje postiženého. "Sám člověk nic necítí, ale všichni kolem o tom vědí," podotkl lékař, který je specializací urolog.

Inkontinencí tedy netrpí jen staří lidé, postihuje například děti s rozštěpem páteře, trápí také mladé lidi, kteří jsou po úraze na vozíčku, i pacienty po mrtvici. Častěji postihuje ženy. Příčinou úniku moči může být i pouhá vyhřezlá plotýnka, uvedl předseda Incofora a České urologické společnosti J. E. Purkyně Tomáš Hanuš.

Obtíže lze podle něj řešit léky, plenami a chirurgicky, je možné například voperovat umělý svěrač močového měchýře či zavést volnou pásku pod močovou trubici.

"Inkontinence je stále tabu, řada lidí si raději sama kupuje pomůcky, místo aby vyhledali odbornou pomoc. Zdravotní pojišťovny léčbu plně hradí, včetně potřebných plen," dodal Hanuš.

Incoforum jako sdružení odborníků připravilo osvětovou kampaň, kterou chce dosavadní tabu zrušit. Vydalo letáky o inkontinenci a připravilo výukový film na téma gymnastika pánevního dna. Zájemci se dozvědí o problému více na www.inco- forum.cz

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, chtěla jsem se vás zeptat, jestli se taky tak hrozně stydíte při...
Jani  |  14.1.2016 16:37

Jo to znám, a vždy doufám že mě neuvidí někdo známí, normálnímu...
Tom  |  14.1.2016 17:00

já mám spíš problém, když si jdu kupovat lubrikant na mastění péra....
to  |  14.1.2016 18:37

Ahoj Jani.Kdyz jsem byl o dost mladsi a kupoval jsem si jeste ty nejvetsi...
Mili  |  14.1.2016 19:15

Ive,nakonec moc nepomůže a skončíš u urologa.Jakmile máš problémy...
Hanka  |  29.1.2016 20:31

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *