Syndrom války v Zálivu

6.12.2004 00:00
Zdraví

Syndrom války v Zálivu, komplex závažných onemocnění postihujících bývalé vojáky, kteří se zúčastnili války v Zálivu v roce 1991, skutečně existuje. Ukazují to výsledky významného britského výzkumu pod vedením lorda Anthonyho Lloyda of Berwick.

"Jestliže je u veteránů ze Zálivu dvojnásobně vyšší pravděpodobnost, že onemocní, než kdyby byli zůstali ve Velké Británii, pak musí vláda dříve než bude pozdě uznat, že nemoci těch, kdo prošli Zálivem, jsou způsobeny jejich tehdejším rozmístěním," řekl lord Lloyd.

Britská vláda vždy popírala existenci syndromu a odmítala všechny žádosti o veřejné vyšetřování.

Podle Royal British Legion, polooficiální organizace, která si výzkum objednala, má na 5000 veteránů velmi rozmanité symptomy a 2585 z nich, kteří mají většinou nemoc v posledním stadiu, dostávají válečnou penzi.

"Mohou být jejich nemoci popsány jako syndrom? Ano," prohlašuje lord Lloyd. "Příznaky nejsou jednotné. Ani nejsou vzácné. To, co je ojedinělé, je rozšíření a intenzita těchto příznaků."

Podle výzkumu jsou nemoci, jimiž trpí veteráni z války v Zálivu, zřejmě způsobeny spojením několika faktorů, mimo jiné jde o intenzívní očkování proti biologickému a chemickému zasažení, působení pesticidů, nervových plynů a dýmu z hořící ropy, jakož i užívání munice s ochuzeným uranem.

V dokumentu se uvádí, že jsou nezbytné doplňující studie, což však nesmí zabránit britskému ministerstvu obrany, aby přiznalo, že nemoci vyplývají z nasazení nemocných vojáků v Zálivu.

Syndrom zahrnuje symptomy jako únava, deprese, výpadky paměti, nedostatek soustředění, noční pocení, celková tělesná ochablost či problémy v sexuální oblasti. Na takovéto příznaky si stěžují veteráni z USA, Británie, Francie, Kanady a rovněž z Česka. Vědci dosud nedokázali zjistit příčinu.

V září roku 1990 odletěla do Perského zálivu česká protichemická jednotka o síle 208 mužů. Jako útvar začleněný do prvního operačního sledu se zúčastnila operací Pouštní štít a Pouštní bouře. V roce 1991 rozpoznala bojové chemické látky, ale stopy byly neznatelné. Po návratu někteří příslušníci jednotky trpěli zdravotními obtížemi.

S problémem syndromu se potýkaly i zdravotní úřady v České republice po návratu českých veteránů války v Perském zálivu. Nynější ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, tehdy pozorovatelka Lékařské komise pro vyšetřování veteránů z Perského zálivu v rámci ministerstva obrany, vyslovila názor, že prohlídky vojáků ze Zálivu nebyly provedeny důsledně. Považuje mimo jiné za chybu, že v jednotlivých nemocnicích se prohlídky lišily a navíc byly dobrovolné.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jelikož můj otec byl v protichemické jednotce,mám bohužel možnost...
Syn  |  10.9.2006 20:28

Podle mého názoru je tato nemoc způsobena využíváním tzv....
moebius  |  12.2.2008 15:15

V knize A stopy mizí je přesný vznik této choroby..... Sidce není moc...
AJ  |  4.6.2008 13:57

ano, přesně...
mucule  |  10.1.2012 14:25

Houby, měli to z toho, že neustále chlastali ty svoje sladké sračky...
Klára  |  29.4.2012 18:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *