Syndrom dráždivého tračníku

15.9.2005 00:00
Zdraví

Syndrom dráždivého tračníku (irritable bowel syndrom - IBS) je uváděn také pod názvy dráždivý tračník (colon irritabile, irritable colon), spastický tračník (colon spasticum, spastic colon) nebo mukózní kolitida (colitis mucosa, mucus colitis).

Pro diagnózu je základem anamnéza alespoň 12 týdnů břišních potíží v uplynulém roce. Měly by se vyskytovat alespoň dva z těchto tří příznaků - ústup potíží po defekaci, začátek potíží spojen se změněnou frekvencí stolice, případně se změněnou formou stolice. Mezi podpůrné příznaky patří méně než tři pohyby střeva za týden, více než tři pohyby za den, pocit napětí při pohybech střeva, naléhavé nucení na stolici, pocit neúplného vyprázdnění po defekaci, tvrdá nebo hrudkovitá stolice, řídká nebo vodnatá stolice, hlen ve stolici, pocit plného břicha, nadýmání nebo otékání.

Příznaky syndromu často bývají jen mírné a je možné je zvládnout v primární péči, ale průměrně asi jednu třetinu pacientů je třeba odeslat k odbornému vyšetření gastroenterologem.

Praktický (rodinný) lékař by se měl snažit zjistit, do jaké míry se na potížích mohou podílet somatické a psychické faktory, doporučit základní léčbu příznaků, vyloučit nádorové onemocnění a zbavit pacienta zbytečných obav ze závažného onemocnění. Symptomatická léčba je zaměřena především na zmírnění převažujících potíží - obstipace, průjmů, bolestí v břiše nebo příznaků v horní části trávicího traktu.

Syndrom dráždivého tračníku nemá organický podklad, jedná se o funkční poruchu neohrožující život pacienta. Postihuje ale pracovní i sociální aktivity pacienta a snižuje tak významně kvalitu jeho života.

Na vzniku syndromu dráždivého tračníku se zřejmě podílí mnoho faktorů, např.:
Dietní vlivy: Nízký příjem vlákniny, alergeny v potravě či jiné dietní faktory.
Porušená motilita střev: Mnoho let je za jednu z příčin dráždivého střeva považována porucha pohybové aktivity střevní svaloviny. Hladká svalovina střev má u pacientů tendenci reagovat přemrštěně na nejrůznější stimuly.
Poruchy vnímání: Výzkumy naznačují, že pacienti pociťují bolest při nižším stupni střevního rozepjetí než zdraví jedinci. Symptomy jako borborygmy (škroukání), plynatost a vzedmutí jsou často hlášeny jako významné bez toho, že by přicházely častěji než u jedinců, kteří si na ně nestěžují.
Psychické poruchy: Mnoho studií dokazuje, že strach, deprese a jiné formy psychického stresu se mnohem častěji vyskytují u pacientů s dráždivým tračníkem než u zdravých jedinců.
Abnormální reakce na stres: Více než polovina pacientů s dráždivým tračníkem uvádí, že náporu projevů potíží předchází akutní epizoda stresu a více než polovina zmiňuje, že psychický stres jejich příznaky zhoršuje.

Více informací naleznete zde

Autor: mk

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Užívat na tyhle problémy rozemletý heřmánek.
 |  18.8.2007 20:58

lepší jsou rozemletý netopýří drápky ...
 |  19.8.2007 17:46

Otázka pro tento týden: Je mi 63 let, k lékaři chodím minimálně a...
sindyy  |  19.1.2014 10:06

Skutečnou příčinou syndromu dráždivého tráčníku je nedostatek...
Vladimír  |  3.12.2015 18:35

Tak s tímhle příspěvkem souhlasím do puntíku!Protože přesně tak to...
478526698772001555877699200  |  4.12.2015 14:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *