Syndrom diabetické nohy

18.10.2006 00:00
Zdraví

Čtvrtina z více než 700.000 diabetiků trpí vážnými zdravotními komplikacemi. K nejzávažnějším patří syndrom diabetické nohy, kterým trpí 40.000 lidí s cukrovkou. Termín diabetická noha označuje poruchy tkáně nohy provázené poruchou nervů, nejčastěji pod kotníkem. I drobná poranění pak vedou ke vzniku vředů a infekcí. Novinářům to řekla Alexandra Jirkovská z Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny.

Syndrom diabetické nohy postihne zhruba pět procent diabetiků. Nemocným lékaři postupně odstraňují poškozené části nohy a téměř polovina pacientů se nakonec musí podrobit amputaci. Rozhodující je včasné zahájení léčby na specializovaném pracovišti, které se zabývá nejenom bezprostředním ošetřováním vředů.

V Česku pracují téměř dvě desítky podiatrických ambulancí, které se specializují na syndrom diabetické nohy. Podle Jirkovské by jich mělo být pětkrát tolik. Vznik a dostatečný počet podiatrických ambulancí dokázal ve Velké Británii a Německu téměř o polovinu snížit počet amputací nohy u diabetiků.

Klienti českých podiatrických ambulancí přicházejí v průměru teprve půl roku potom, co se jim na noze objevil vřed. To je chyba.

Riziko vzniku diabetické nohy může signalizovat pravidelné samovyšetření, které si pacient může provádět speciálními náplastmi, jež lze koupit v lékárně. Náplast dokáže kontrolovat funkci kůže a na problémy upozorňuje změnou zabarvení. Prvotní zjištění nějaké dysfunkce je třeba konzultovat s odborným lékařem.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nevím, jestli je to mezi diabetiky všeobecně známo, ale kdysi provedl Dr....
Martin  |  2.8.2016 11:25

To víš že jó, dealere.
Diabetik  |  2.8.2016 14:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *