Symptomy nejsou nemoc - Je to léčivý proces těla.

29.3.2010 00:00
Zdraví

Symptomy nejsou nemoc, jen nemoc představují. Tyto vzorce symptomů však nejsou nemocí. Poskytují spíš pohled na nemoc, její viditelnou reprezentaci. Skutečná nemoc je neviditelná a tajemná. O její pravé povaze můžeme jen spekulovat a tyto zřejmé stopy používat jako vodítka.

 

Užitečnou analogií pro naše pochopení je možná zemská tíže. Nemůžeme pozorovat samotnou sílu přímo, ale dozvíme se o ní prostřednictvím jejích účinků na náš fyzický svět. Podobně u naší vitální síly a nemocí pozorujeme, jak tělo reaguje ve snaze pochopit povahu zdraví a nemoci. Jablko padající ze stromu není zemská tíže, je to pouze projev existence zemské tíže. Podobně průjem není nemoc, ale ukazuje něco o povaze nemoci jedince.

 

Slovo ?symptom" znamená ?stav vyplývající z nemocí a doprovázející ji a vytvářející o ní důkaz". Něco je samozřejmě obsaženo hlouběji. I když to konvenční medicína na určité úrovni chápe, terapeuti se nesoustřeďují na to ?něco hlubšího", ale na to povrchové. Léčení protiklady, páteř alopatie (léčení jiným v protikladu k homeopatickému léčení podobným), jednoduše usiluje o minimalizaci symptomů. Tím se skutečná nemoc pouze zahalí, a tak se může šířit a zhoršovat bez odhalení. To je případ, kdy podáváme léky, jako je prednison na kožní alergie. Naším cílem jako homeopatů je zabránit, aby se kožní alergie dále vyskytovala, nechceme pouze minimalizovat symptomy. Snažíme se vrátit tělesné funkce do normálního stavu bez alergie.

 

Alopatičtí lékaři se dívají na tělo mechanicky, ztotožňují symptomy s nemocí. A proto cílem alopatické terapie a jedinou nezbytnou normou pro léčbu je eliminovat tyto příznaky nemoci. Pro alopata odstranění těchto symptomů představuje odstranění nemoci. Podávání antibiotik na zánět močového měchýře (cystitidu) se považuje za léčení cystitidy. Chirurgické vyříznutí nádoru se pokládá za (potenciální) léčbu těla postiženého rakovinou. Ale vyléčí odstranění nádoru skutečně rakovinu? Vědci nyní mohou detekovat v krvi látky spojené s určitými druhy rakoviny. Je zajímavé, že odstranění rakovinného nádoru nemá žádný vliv na úrovně těchto látek. Tento druh důkazu potvrzuje to, co empiričtí praktici tvrdí už celá staletí: Fyzický symptom není nemoc, ale jen indikátor nemoci.

 

SYMPTOMY JSOU SKUTEČNĚ LÉČIVÝ PROCES

Fyzický symptom nejenže není nemoc, ale je to ve skutečnosti Léčivý proces těla. To, co vidíme jako symptomy, jsou vlastně pokusy těla zbavit se nemoci.

 

Teď například chápeme, že horečka má svou funkci. Zvýšená tělesná teplota ztěžuje bakteriím a virům přežití. Umělé snižování horečky pomocí léků způsobí, že se zvíře bude cítit nějakou dobu lépe, ale imunitnímu systému se tak brání v činnosti, což může vést ke zhoršení celkového stavu. Dokonalým příkladem je nástup Reyeova syndromu u dětí s chřipkou po podání aspirinu na snížení horečky. Alopatičtí lékaři věří, že tento stav je vedlejším účinkem aspirinu. Pro homeopata to je výsledek maření snahy těla léčit se a my tomu říkáme potlačování.

 

Podobně průjem a jiné sekrety jsou metodami očištění těla od toxinů nebo organizmů. Jako takové jsou spíš součástí léčebného procesu těla než nemocemi. Například při otravě potravou dochází ke konzumaci bakterií nebo bakteriálních jedů ve zkažené potravě. Je zcela přirozené, že tělo reaguje zvracením a (nebo) průjmem, aby očistilo gastrointestinální trakt od těchto nebezpečných látek. Použití léků k zastavení tvorby těchto sekretů omezuje léčebnou aktivitu těla.

 

Kdykoli se použijí léky k úpravě reakce na nemoc (symptomů), může se nemoc zhoršit.

Zdroj: Dr. Don Hamilton ? Homeopatická léčba psů a koček

 

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

to Petr - ještě jste zapomněl na terapii patogenetickou. Ta se používá...
Q.  |  1.4.2010 22:33

Můžete specifikovat, co je myšleno pod pojmem "terapie...
Petr pro Q.  |  2.4.2010 09:28

Omyl. Symptomatická terapie je taková, která je zaměřena na mírnění...
Q.  |  2.4.2010 18:20

I přes Vaše složité vysvětlení nevidím rozdíl mezi snyptomatickou a...
Petr pro Q.  |  2.4.2010 19:27

Pekný deň,príspevok je síce starý, ale nie neaktuálny.. Uvediem Vám...
Livi  |  6.1.2013 11:21

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *