Studený nos prý signalizuje zdravého člověka

22.6.2004 00:00
Zdraví

Zdravý pes se pozná podle studeného čumáku, to je všeobecně známo. Vědci ovšem nyní zjistili, že také zdravý člověk se pozná podle studeného nosu - alespoň co se týče senné rýmy. Skutečnost, že čichový orgán se při všech alergiích měřitelným způsobem zahřívá, nyní němečtí vědci využívají při testování léků proti nepříjemnému kýchání.

Ať již pacient alergicky reaguje na cokoli, na pyl nebo na výměšky roztočů, při kontaktu s látkou vyvolávající alergii tělo často náhle reaguje vylučováním hystaminu, jenž hraje roli mediátoru, látky podílející se na vzniku klinických příznaků. Vylučováním hystaminu se rozšiřují cévy v nosní sliznici, což vede k zahřátí nosu.

Badatelé z Frauenhoferova ústavu toxikologie a experimentální medicíny (ITEM) v severoněmeckém Hannoveru vyvinuli systém, jenž zachycuje teplotu nosu prostřednictvím infračervené kamery, převádí ji do jednoho z odstínů barevné stupnice a nakonec zobrazuje.

Při testech léků na sennou rýmu lze tedy úspěch rychle a objektivně dokumentovat barvou zobrazení. Dosud se při hodnocení účinnosti léků měřil proud vzduchu v nosu a dokonce se vážil vzniklý výměšek. Nová metoda se již používá v lékařském výzkumu a její první výsledky už byly zveřejněny.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *