Studenti a zdravotní pojištění

17.7.2003 00:00
Zdraví

Studenti na prázdninových brigádách by si měli zajistit, aby za ně zaměstnavatel platil zdravotní pojištění. Pokud pomáhají v rodinné firmě jako osoby samostatně výdělečně činné, platí si je sami. ČTK to řekl vedoucí oddělení pojištění a plateb pojistného Všeobecné zdravotní pojišťovny Tomáš Červinka.

"Studenti by neměli zapomenout, že z výdělku se platí zdravotní pojištění," upozornil. Za brigádníka je platí zaměstnavatel, který to také oznamuje pojišťovně. Student mu jen předloží doklad o studiu. Osoba samostatně výdělečně činná to oznamuje sama a má sníženou platbu zdravotního pojištění.

Když student přeruší studium, aby třeba rok cestoval, není po tu dobu považován za nezaopatřené dítě a stát za něj pojistné neplatí. Student hradí sám 837 korun měsíčně. "Je-li studium přerušeno kvůli nemoci nebo úrazu a dítě předloží lékařské potvrzení, že v té době nemůže studovat, považuje se dál za nezaopatřené a platby státu trvají," řekl Červinka.

Při přerušení studia nemusí student platit pojistné ve dvou případech: pokud začne studovat jinou školu, například v zahraničí. To ovšem musí oznámit pojišťovně a doložit potvrzením ministerstva školství, že zahraniční škola je postavena na roveň studia v ČR. Neplatí pojistné ani tehdy, je-li v zahraničí déle než půl roku a je tam zdravotně pojištěn. Pouze to oznámí pojišťovně, po návratu se znovu přihlásí.

Až prázdniny skončí a studenti se vrátí do školních lavic, měli by si rodiče ověřit, zda střední škola dává zdravotní pojišťovně hlášení o studiu. Není to povinností škol a ne všechny to podle zjištění ČTK dělají. Pokud škola hlášení nedává, měli by pojišťovně potvrzení dodat. Dítě bude považováno za nezaopatřené a stát za něj pojistné zaplatí.

Červinka připomněl, že odpovědnost za dluhy dítěte na pojistném mají rodiče do 18 let jeho věku, od 15 let už mohou děti hlásit změny pojišťovně samy.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dobrý den, potřebuji poradit. 8.3 jsem nastoupil do práce a smlouvu mi...
kolek  |  28.8.2011 22:28

ještě bych dodal, že mi při výstupu dali papír "potvrzení...
kolek  |  28.8.2011 22:31

promiňte za rozdělování, ale ještě mě zajímá jedna věc k tomu -...
kolek  |  28.8.2011 22:37

Dobrý den, ukončila jsem studium na střední škole. Hledala jsem si o...
martasek  |  23.9.2013 22:01

Na ÚP je pro absolventy, kteří nenašli práci nebo nestudují dál,...
Pavel  |  23.9.2013 22:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *