Stresující životní styl může vést k vyčerpání nadledvinek

27.1.2010 00:00
Zdraví

V dnešní hektické společnosti mnoho lidí prodělá vyčerpání nadledvinek, aniž by o tom věděli. Nadledvinky jsou dva malé orgány uloženy nad ledvinami. Produkují hormony, které spouští stresovou reakci jako je např. instinkt „boj nebo útěk“, a jsou zapojeny do komplexní hormonální interakce mezi hypotalamem a hypofýzou. Hypoadreanlismus (snížená funkce nadledvinek) potlačuje individuální schopnost vypořádat se se stresem, stejně jako mnohé další poruchy.

 

Addisonova choroba je chronická onemocnění nedostatečnosti nadledvinek. Oslabené nadledvinky bývají často dědičné.

Příznaky vyčerpanosti nadledvinek jsou únava, závratě, omdlévání. Poruchy paměti a zapomínání může též být způsobeno nízkou činností nadledvinek. Přispívat k tomu mohou extrémy počasí (horka nebo chlad), fyzické trauma nebo zranění, periodicky se opakující stres, stejně jako dlouhodobé onemocnění. Dieta může hrát roli, jelikož často okrádá organismus o vitamíny B. nadledvinky též produkují aldosteron, který kontroluje rovnováhu sodíku a draslíku v těle. Nedostatečné množství tohoto hormonu, může způsobit dehydrataci organismu.

Nízký tlak může být dalším indikátorem , i když je často přehlížen a není považován za abnormální zdravotní stav. Krevní tlak ve stoje versus krevní tlak v sedu lze použít pro diagnózu. Zdravý člověk bude mít vyšší tlak po postavení, zatímco lidé se sníženou funkcí nadledvinek (hypoadrenalismus) mají pokles krevního tlaku.

Vyčerpanost nadledvinek může též vést k nespavosti. I když některá přírodní léčiva mohou nespavost dočasně upravit, pokud je příčinou hypoadrenalismus, budou se muset nadledvinky nejprve vyléčit, než se objeví dlouhodobý efekt.

Alergie mohou mít též souvislost s vyčerpáním nadledvinek , protože lidé s nízkou funkcí nadledvinek mohou přestat produkovat chlorovodíkovou kyselinu v žaludku, která je nutná pro správné trávení. Pokud toto nastane, tělo není schopno trávit proteiny. To může vést k potravinovým alergiím, deficitům výživy nebo k hypoglykemii.

Namáhavé cvičení může být tělem interpretováno jako stres a vyvolat mechanismus „boj nebo útěk“ v nadledvinkách. Intenzivní cvičení může způsobit vyčerpání nadledvinek a bránit jejich uzdravení.

Hladina kortizolu může být testována v krvi nebo ve slinách. Tím je monitorována funkce nadledvinek. Test ze slin kontroluje kortizol v různých denních dobách. Testy byly používány k odhalování Cushingova syndromu a Addisonovy choroby (závažná onemocnění nadledvinek), dnes je lékaři častěji používají k vyhodnocení hypoadrenalismu. Normální hladina kortizolu je nízká večer a vysoká ráno. Těhotenství, stres a nemoc mohou zvýšit hladinu kortizolu.

Existuje mnoho přírodních metod k léčbě hypoadrenalismu. Adaptogeny jsou rostliny známé svou schopností zmírnit reakci nadledvinek. Rhodiola je jedním z adaptogenů užívaných k léčbě stresu. Vědci potvrdili její účinnost. Vitamín C a B komplex pomáhají obnovit nadledvinky. Též se používají suplementy se syrovými zvířecími nadledvinkami.

Přírodní strava pomůže zregenerovat nadledvinky. Zpracované potraviny by měly být vyloučeny společně s cukrem, včetně medu, melasy a ovocných šťáv, což pomůže stabilizovat cukr v krvi. Celozrnné potraviny, zelenina dodá vlákninu, živiny a vitalitu, která nemůže být dodána suplementy. Voda pomáhá zachovat hydrataci organismu.

Nejdůležitější faktor při léčbě nadledvinek je odpočinek , jak fyzický, tak psychický. Meditace a relaxace jsou doporučovány.

Zdroj: Healthnews

Související články

Meditace - SPECIÁL

24.3.2009 00:00

Stres - SPECIÁL

10.12.2007 00:00

Přírodní prostředky proti stresu

6.12.2007 00:00

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý deň, A ako dlho ste prpravok Adrenal Cortex brala? Ci treba pauzu...
Beta  |  31.8.2016 10:24

To zni velmi dobre. Chtel jsem se zeptat jestli se to da sehnat v cechach? A...
Dan  |  30.6.2017 09:29

Nemůžete prosím napsat jak tento pripravek brát? Jaké jste měla...
Věra  |  20.8.2018 14:27

Napřed si prostudujte, k čemu jsou v těle nadledvinky!!
Blbečci  |  20.8.2018 17:07

Nastudovano mám. Máte nějakou radu?Ráda si ji přečtu....
Petra  |  20.8.2018 19:03

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *