Strach oslabuje imunitní systém

10.5.2005 00:00
Zdraví

Přijetí zdravého způsobu života může podstatně oddálit příznaky spojené se stárnutím, podle některých autorů (např. Chop- ra, 1995) až o 30 let. Stárnutí podle názorů Dálného východu je spojeno s po klesem množství a kvality životní energie (čchi), což má další důsledky na vnitřních orgánech a ve všech systémech organismu - krevním oběhu, imunitním a hormonálním systému aj. Spolupůsobí i psychická rovina, umožňující svým vlivem život zkrátit nebo prodloužit.

Je známé, že pocit bez naděje může vyvolat i symptomy tělesného onemocnění; opačně působí pocit naděje nebo lásky, kdy se člověk má stále na co těšit. Proto je důležité nepodléhat záporným emocím, které mají přímý vliv na tělesné procesy; obě stránky spolu úzce souvisejí, nic se nemůže odehrávat pouze v těle nebo jedině v duši. Proto např. i strach - ať přímý, nebo zprostředkovaný, působící zvláště přes hormonální odezvu - může organismus vyčerpávat a snižovat i jeho imunitu V japonské metodě zen šiacu se říká ze imunitní a lymfatický systém je řízen trojitým ohřívačem.

Jak uvádí Athoff, relaxační cvičení působí vzestup T-lymfocytů (důležitých v imunitních reakcích), hypnóza a řízená představivost zvyšují míru imunoglobulinů, které jsou hlavní složkou imunitního systému. Relaxace nebo meditace, dechová cvičení a podobné techniky snižují úzkost, uvolňují svalové napětí a posilují imunitní systém. Také vizualizace léčebného procesu zvyšuje jeho účinnost.

Bylo pozorováno, že vojákům vítězící strany se zranění hojí rychleji než jejich protivníkům. Tento jev lze aspoň zčásti vysvětlit tím, že strach nebo stav beznaděje prohrávajících oslabuje jejich imunitní systém a tedy i imunitu vůči infekcím. Tyto okolnosti jsou v Evropě známé přinejmenším od první světové války.

Kladný vliv na imunitu má i houba šitake (houžev natec jedlý, Lentius edodes), která rovněž ničí houbové infekce. Česnek a třapatka nachová (Echinacea purpurea) zlepšují funkci makrofágů (buněk pohlcujících větší částice v organismu, např. části odumřelých buněk, cizorodé částice).

Zdroj: Ivan Fojtík - Čchi-kung, nakladatelství Portál

Související články

Úzkost/anxieta

23.9.2004 00:00

Jak nám strach brání v lásce

14.3.2003 00:00

Základní formy strachu

18.9.2002 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je to tak a je to logicke. Na co potrebujes videt test, ktery je pouze...
IQ  |  27.4.2017 18:37

Cim je clovek starsi, tim vice se telo hure vyrovnava se zdravim, ktere se...
IQ  |  27.4.2017 18:44

Veskere emoce vyvolavaj urcite hormony a ty muzou mit vliv na imunitni system.
IQ  |  27.4.2017 18:51

To je ten život, víte?
No  |  27.4.2017 21:11

Zase kopa keců a kde nic tu nic ... :-( Ptal jsem se kde je ten test. A...
Steve  |  27.4.2017 22:51

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *