Strach z léku CRESTOR donutil jeho výrobce změnit doporučení k jeho užívání

19.7.2004 00:00
Zdraví

"Drahý doktore! Pacientům předepisuj tu nejmenší dávku našeho léku Crestor, jinak by léčba mohla skončit nebezpečnými komplikacemi

Varování a opatrnost jsou namístě - již v březnu americké sdružení na ochranu spotřebitelů Public Citizen upozornilo na to, že po zahájení léčby Crestorem se u sedmi pacientů prokazatelně vyskytlo akutní onemocnění kosterního svalstva rhabdomyolýza, přičemž dva dokonce zemřeli. U devíti nemocných bylo zaznamenáno selhání nebo větší poškození ledvin a pět pacientů utrpělo méně závažné poškození ledvin. Proto se spotřebitelé dožadují u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) stažení Crestoru z trhu.

Preparát poměrně ostře kritizují i odborníci v britském lékařském listu Lancet.

Podle MUDr. Luboše Kotíka, CSc., primáře III. interního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči, je Crestor k dispozici i v ČR. "Jde o preparát z kategorie statinů, jehož účinnou látkou je rosuvastation. V naší databázi je uveden i s cenou," sdělil Kotík tiskové agentuře Plus Press. "Já sám ale Crestor při léčbě pacientů nepoužívám, volím konzervativnější statiny, které jsou u nás ověřeny delší praxí. Tím jsou rozptýleny případné pochybnosti o bezpečnosti preparátů," zdůraznil Kotík. Jak podotkl, rhabdomyolýza hrozí více či méně při použití všech statinů. Bezpečnost používání Crestoru bude podle Kotíka nutné teprve náležitě ověřit a prokázat.

Již v roce 2001 musel být z trhu stažen obdobný preparát Baycol německé provenience, neboť po jeho užívání zemřelo hned několik pacientů.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Drazí doktoři jen dělají dobře placenou špinavou práci pro...
Mary  |  21.6.2012 20:22

myslim že se vice lekaři boji toho že by žadne nemoci nebyli co by dělali?
josef kolek  |  1.4.2013 17:03

Co by dělali? Přeškolili by se na učitele a doučovali by vás...
?  |  1.4.2013 19:02

chtěla bych léčit cholesterol přírodní cestou, zkusila jsem snad...
maruska  |  27.1.2014 22:30

Pouhou stravou se cholesterol nesníží, protože se jej 80-90% tvoří...
!  |  28.1.2014 14:40

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *