Stop křečím

6.8.2013 00:01
Zdraví

Téměř každý člověk alespoň jednou v životě zažil období, kdy se v noci probouzel kvůli nepříjemným křečím v lýtkách nebo chodidlech, nebo ho křeče potrápily v posilovně či bazénu. Příčinou může být nedostatek hořčíku, draslíku nebo některých vitamínů.

Při fyzické zátěži, například při sportu, se při pocení kromě vody vylučuje z těla množství minerálů a stopových prvků. Nedostatek některých prvků - například vápníku, draslíku hořčíku, ale i vitamínů B1, B5, B6, D a E - a dehydratace jsou pak častou příčinou křečí,“ vysvětluje lékárnice RNDr. Eva Holubová ze společnosti Naturprodukt. Způsobovat je však mohou i další faktory. „Mezi ně patří užívání některých léků, nadměrná konzumace alkoholu, těhotenství, práce v extrémně nízkých či vysokých teplotách, nesprávná velikost boty, vysoké podpatky, nedostatečné prokrvení končetin nebo také onemocnění ledvin, jater a dalších orgánů,“ dodává RNDr. Eva Holubová.


Křeče, což je prudké stažení a dočasné ztluštění svalu, se zbavíme tak, že přestaneme vykonávat pohyb, který křeč vyvolal, a snažíme se sval opatrně natáhnout. Pokud se křeč nachází ve svalu chodidla, ideální je procházet se. Dříve či později se sval natáhne zpět do původní polohy a přestane bolet. Po odeznění křeče se nedoporučuje vracet k pohybu, který křeč vyvolal. Je téměř jisté, že se křeč objeví znovu.


Důležitá je prevence, tedy odstranění příčin křečí. To znamená přijímat dostatek minerálů, stopových prvků a vitaminů, pít dostatečné množství tekutin a přiměřeně zatěžovat organismus při cvičení. „Při výskytu křečí se doporučuje užívat doplňky výživy obsahující hořčík, draslík nebo vitamíny,“ říká lékárnice RNDr. Eva Holubová.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nevím zda to uvádějí dobře jelikož by to bylo 80% v tabletě a podle...
irisek007  |  20.1.2017 22:25

A navíc ty další sračky jako kyseliny opravdu pomáhají zdraví. Křeče...
irisek007  |  20.1.2017 22:26

Všímáte si toho smyšleného příběhu? A takto manipulují s lidmi.
:)  |  20.1.2017 22:51

Problém je v tom, že můj doktor mi XS magnezium doporučil jelikož jej...
irisek007  |  20.1.2017 22:53

Amway pouze darovala peníze nadaci (jako fůra dalších firem a lidí +...
opět lež  |  21.1.2017 12:21

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *