Stát prakticky přestal postihovat firmy za korupci lékařů

29.9.2014 00:01
Zdraví

Stát prakticky přestal postihovat farmaceutické firmy za příliš štědrou motivaci lékařů, aby předepisovali právě jejich medikamenty. Uvedla to Česká televize (ČT).

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) podle ČT potrestal od roku 2011 pouze jedinou společnost dvěma pokutami celkem za 300.000 korun. Přesto ale uznává, že problém nezmizel, jen se mu nevěnovala pozornost.


    “Ten problém nebyla taková vůle řešit,“ uvedl ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta, který do čela ústavu nastoupil v únoru. V posledních třech letech tak byla podle ČT potrestána za příliš štědré dary lékařům jen firma Abbott Laboratories.


    První pokutu dostala podle televize firma loni v listopadu za to, že měla při propagaci svého léku pořádat pro lékaře příliš štědrý večírek. Druhou pokutu dostala podle ČT za to, že zaplatila jednomu z lékařů taxi z Plzně do 614 kilometrů vzdálené tatranské osady Podbanské. Za cestu taxislužby tam a zpět utratila přes 15.000 korun.


    Ani proti jedné z pokut se firma neodvolala. “Identifikovali jsme činnosti, kde bychom mohli zlepšit náš program etických zásad,“ uvedla Ilke Limoncuová z oddělení vnějších vztahů firmy.


    Úředníci SÚKL začali podle ČT řešit i tři nové případy, při kterých mohly farmaceutické firmy korumpovat lékaře. Jména firem ale ústav zveřejní až po případném udělení pokut. ČT připomněla luxusní zahraniční výlety, na které farmaceutické firmy v minulosti lékaře vozily. Mezi nejznámější případy patří asi výlet skupiny dermatologů do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch v květnu 2008.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Vse je o tom, ze lekari take se chteji mit dobre, kdyz se podíváme na ty...
Mila  |  30.9.2014 07:20

Lékaři krást nemusí, stačí jim provize a jiné benefity od firem,...
!  |  30.9.2014 21:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *