Stárnutí oka lze korigovat laserem

14.2.2007 00:00
Zdraví

Každého člověka staršího 45 let postihuje vetchozrakost neboli stárnutí oka, která se projevuje postupným zhoršováním vidění nablízko a únavou očí. Vetchozrakost ale lze korigovat. Je možné chirurgicky nahradit oční čočku, která ztrácí pružnost a tím hůře zaostřuje, umělou čočkou. U některých pacientů lze užít nejnovější laserovou metodu.

Novinářům to řekl Pavel Kuchynka z Očního centra Praha, který je také přednostou oční kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Právě Kuchynka v Česku zavádí laserovou metodu, při níž laser na povrchu rohovky pacienta vypálí zóny pro vidění na blízko i na dálku. Pacient může jít do práce již druhý den po zákroku, ale konečný výsledek se projeví až po pěti měsících. Člověk pak při denním světle může číst bez brýlí. Večer na delší čtení je lepší použít slabé brýle. Nejlepší je korigovat obě oči. Kuchynka je zatím v ČR jediný, kdo má oprávnění tento zákrok provádět.

Tato metoda se ve světě používá necelý rok a je vhodná pro lidi, kteří jsou mírně dalekozrací a je jim zhruba 45 až 50 let. Není vhodná pro ty, kteří na dálku brýle nepotřebují. Podle Kuchynky jde vývoj rychle kupředu a toto omezení pravděpodobně do roka přestane platit.

Vetchozrakost je postupná ztráta zaostřování na blízko. Začíná už v 15 letech, ale člověk, který měl doposud zrak v pořádku, ji pociťuje asi od 45 let. Projevuje se nejčastěji tím, že člověk potřebuje nejprve skla s jednou a půl dioptrií na blízko a později ve vyšším věku se třemi a půl dioptriemi.

Vetchozrakost korigují také lékaři Oční kliniky Lexum. Ti se zaměřují pouze na jedno oko. Vyberou to, které považují za vhodnější pro vidění na blízko. Zákrok se provádí ambulantně pomocí radiofrekvenčních vln, které se mikrosondou přivádějí na periferii rohovky.

Zdravotní pojišťovny tyto zákroky neplatí a považují je za kosmetické. Pacienti zaplatí v Lexumu zhruba 11.000 korun. V Očním centru Praha 15.000 až 20.000 korun za korekci jednoho oka. Podle Kuchynky korekci jednoho oka někteří pacienti nesnášejí.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Před dvouma rokama jsem doslova nalítl na reklamu kliniky Lexum, kde...
Leoš Pekárek  |  28.2.2010 20:38

Byl jsem také v Horních Počernicích na korekci a byl jsem mile překvapen...
Martin  |  28.2.2010 21:06

Velmi mě to zajímá. Je mi pade, dvojky dioptrie. Na blízko. Býle mi...
Alili  |  1.3.2010 10:02

http://www.ocniklinikahp.cz/ Tak se tedy zeptám, stálo to za to? Asi...
Alili  |  1.3.2010 10:09

Lenže po 50 ke nie je problém zo zmenou dioptrií ale s tým, že oko...
P  |  1.3.2010 11:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *