Stapler - nový nástroj na odstraňování hemoroidů

21.5.2002 00:00
Zdraví

Hemoroidy mají všichni lidé, ale ne všichni jsou na ně nemocní. Novinářům to řekl Antonio Longo z univerzitní nemocnice v Palermu, objevitel téměř bezbolestné metody odstraňování výhřezů sliznice konečníku, jež obtíže s hemoroidy asi u čtvrtiny lidí provázejí.

V pražské Nemocnici Na Homolce se účastní sympozia o své metodě. Nemocnice je jedním z pěti českých pracovišť, na nichž Všeobecná zdravotní pojišťovna ověřuje efektivitu nového postupu.

Longo vyvinul speciální nástroj, stapler, jímž se hemoroid vtáhne na původní místo a odstraní se pouze vyhřezlá sliznice. "Žilní struktury v řitním otvoru přispívají k odchodu stolice, proto by měly zůstat zachovány. Pokud je odstraníme, jak se to dělá při konvenční operaci, je tato funkce oslabena," řekl.

Výhodou metody podle Longa je krátká hospitalizace a brzký návrat do práce. Pacient je v nemocnici jeden den a po čtyřech dnech se může vrátit do práce. Při konvenční operaci je v nemocnici tři dny a do práce se vrací za 22 dní," řekl.

Podle Longa se metoda uplatnila ve většině zemí světa. "Jediný důvod, proč ještě někde není běžná, je ten, že pojišťovny nechtějí hradit stapler," řekl.

V Itálii bylo za pět let provedeno 50.000 zákroků. V ostatní Evropě 200.000, dalších 50.000 mají na kontě země amerického kontinentu, jihovýchodní Asie a Japonsko. "Myslím, že není důvod, aby české zdravotní pojišťovny nevěřily výsledkům dosaženým v jiných zemí," poznamenal Longo k současnému českému projektu.

Zástupce primáře chirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce Michal Toběrný řekl, že v ČR bylo operováno Longovou metodou 1570 pacientů. Projekt začal loni v říjnu a skončí v červnu, do té doby se lidé mohou hlásit k operaci nejen v této nemocnici, ale i v pražských fakultních nemocnicích na Vinohradech a Bulovka, v Nemocnici pod Petřínem a v ostravské fakultní nemocnici.

Zdroj: ČTK - Naďa Myslivcová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

prosim nekoho,aby mi napsal cenu za longovu metodu.dekuji
janka  |  21.11.2008 15:37

Operaci staplerem jsem prodělala před pěti dny v Chomutově. Platila jsem...
jitka  |  13.12.2008 09:55

Víte někdo, jestli na některé klinice, nemocnici provádějí Longovu...
Věra  |  1.3.2009 14:43

Longovou metodou operují v nemocnici na Bulovce
jsch  |  17.3.2009 08:12

Koukněte také na nem.Pod Petřínem,tam o tom psaly,ale snad to proplácela...
Jan  |  17.3.2009 13:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *