Sporný hormon mládí - DHEA

10.4.2002 00:00
Zdraví

Lidé, kteří mají obavy ze stárnutí a množství projevů s ním spojených, pravděpodobně ztrácejí jednu z nadějí na dlouhé mládí. Užívání hormonu DHEA (dehydroepiandrosteron), kterému se přezdívá "hormon mládí", totiž zřejmě žádné zázračné účinky nemá. Podle dubnového čísla francouzského lékařského časopisu Prescrire není rozruch kolem DHEA ničím jiným, než velkým povykem pro nic.

Hormonu DHEA, který byl objeven ve 30. letech minulého století, jsou přičítány až tajemné výsledky při zpomalování stárnutí. Podle výrobců přípravků působí DHEA blahodárně také proti nádorům, předchází kardiovaskulárním potížím, omezuje vypadávání vlasů, udržuje optimální tělesnou hmotnost, snižuje cholesterol a povzbuzuje sexuální apetit.

Lékařský časopis Prescrire však uvádí, že žádná ze 113 studií zasvěcených DHEA tyto účinky nepotvrdila. Dlouhodobé užívání DHEA může podle Prescrire naopak zvýšit riziko rakoviny. Při pokusech s DHEA se totiž u laboratorních zvířat po delší době objevovaly rakoviny prsu, vaječníků či prostaty. Jediným viditelným skutečným projevem omládnutí lidí po užívání DHEA tak byl výskyt akné a větší růst ochlupení, poznamenávají autoři studie.

Zdůrazňují, že přípravky obsahující DHEA zatím nebyly zaregistrovány jako léčiva ani v Evropské unii, ani ve Spojených státech, kde řada lidí užívá tento hormon bez lékařského předpisu jako potravinový doplněk. Francie se od loňska snaží distribuci DHEA více kontrolovat. DHEA se navíc nachází i na dopingovém seznamu a zkušenost s ním mají i někteří čeští sportovci.

Látka DHEA se objevuje v krvi ve věku sedmi let a její množství roste do 25 let, později postupně klesá. V 75 letech zůstává v lidském organismu jen asi deset procent objemu DHEA z 25 let.

Ve Francii má být v nejbližší době zahájena rozsáhlá studie, která bude znovu zkoumat účinky DHEA. "Do té doby, než budou známy výsledky, pro pěkné stáří neexistuje jiný recept než nekouřit, pít málo alkoholu, každý den si zacvičit, hlídat si cholesterol a tlak, a hlavně mít dobrou náladu a chuť do života," poznamenává deník La Parisien.

Autor: Radka Marková - ČTK

Přidat komentář

 
* *