Špatný spánek může být smrtelný, tvrdí vědci

22.9.2009 00:00
Zdraví

Nespavost, přerušovaný spánek i noční můry vedou ke zvýšenému riziku předčasného úmrtí. Podle odborníků jsou poruchy spánku stejně nebezpečné jako spánková apnoe, při níž člověk přestane na krátkou dobu dýchat.

Nedostatek spánku v důsledku nespavosti vyvolává stres, při kterém organismus produkuje hormon kortizon, zodpovědný za zvýšení krevního tlaku.

Vyplývá to ze studie, kterou provedli vědci na americké univerzitě Penn State College of Medicine v Hershey v Pennsylvánii. Výsledky jejich výzkumu svědčí o tom, že kvalita spánku je dosud velmi podceňovaným faktorem, který významně ovlivňuje naše zdraví.

Odborníci sledovali 1741 mužů a žen s poruchami spánku. Po čtrnácti letech pozorování mužů a deseti letech zkoumání žen se ukázalo, že úmrtnost mezi muži byla 19,6 procent a mezi ženami 10,3 procenta. Ve srovnání s lidmi, kteří spali bez problémů alespoň šest hodin denně, hrozí mužům s poruchou spánku pětinásobné riziko předčasného úmrtí. U žen se podobná souvislost neprokázala.

"Je možné, že podobná spojitost existuje i u žen, ale výzkum u nich netrval tak dlouho jako u mužů. Druhou eventualitou je, že muži jsou k nedostatku spánku citlivější," vysvětluje vedoucí studie Dr. Alexandros Vgontzas. Podle něho jsou zdravotní rizika spojená s nespavostí srovnatelná s nebezpečím, jaké s sebou nese spánková apnoe, onemocnění, při němž pacient přestává na krátké okamžiky dýchat a které prokazatelně zkracuje délku lidského života.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak to nemohl žádný z nich vydržet.Kde se na ten dokument můžeme podívat?
Perla  |  12.2.2016 10:58

Podobný experiment s dobrovolníky bez spánku běžel u nás někdy v 60....
Petr  |  12.2.2016 16:17

To je až nemožné,tolika dnů,to nemůže nikdo dát.
Perla  |  12.2.2016 19:37

Maru, může.
hm  |  12.2.2016 22:56

Nemůže. Právě při tom československém pokusu bylo zjištěno, že už...
Jíra  |  13.2.2016 03:32

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *