Spánková apnoe je nebezpečná porucha

14.10.2004 00:00
Zdraví

Syndrom takzvané spánkové apnoe, při kterém člověk ve spánku na pár sekund přestane dýchat, je běžná a přitom velmi nebezpečná a podceňovaná porucha spánku. Postihuje každého dvacátého člověka. Vede nejen k únavě, ospalosti a snížení pozornosti, ale je také příčinou řady psychických i fyzických potíží - zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, infarktu či mozkové příhody i možnost, že postižený způsobí dopravní nehodu nebo pracovní úraz.

Většina lidí ale dva nejtypičtější příznaky syndromu - hlasité chrápání a nadměrnou denní spavost - považuje za běžný fenomén, nikoliv nemoc. "Bohužel i řada nemocných, kteří trpí závažnými potížemi, bývá označena za zdravé a odchází od lékařů bez podrobnějšího vyšetření," uvedl Jean Krieger ze štrasburské nemocnice na dnešní tiskové konferenci, konané u příležitosti zahájení kongresu Evropské spánkové společnosti v Praze.

Onemocnění se přitom dá účinně léčit pomocí dýchací masky, která upravuje tlak v dýchacích cestách, upozornil.

Při spánkové apnoe člověk až stokrát za noc na pět až deset sekund přestane dýchat. Tím se zhoršuje okysličení mozku a srdce. Nemocní se kvůli zástavám dechu častokrát probouzí, i když o tom neví, a ráno pak vstávají unavení, malátní, nevyspalí. "Opakované probuzení je také opakovaným stresem," dodal Krieger. Spánek často dohánějí během dne, což komplikuje jejich pracovní a společenský život a zvyšuje riziko nehod a úrazů. Poruchou častěji trpí obézní lidé. Na rozdíl od běžného chrápání, které kromě nepříjemného zvukového efektu lidské zdraví neohrožuje, má spánková apnoe závažné důsledky pro duševní i fyzickou kondici.

Alice Blažková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jděte si dělat reklamu jinam.
amadeus  |  28.11.2015 22:11

při spankove apnoi mě pry nemohou operova pod narkozou
jana  |  14.1.2016 14:09

Dobrý večer,dnes potvrdily manželovi těžkou spánkovou apnoe naštěstí...
Andy  |  1.3.2016 18:33

A jak jste dnes dopadl? Pomohly vám? Děkuji
Anna  |  14.12.2017 00:13

Dobrý den, před několika dny se mi stalo to, že jsem měl sen, vlastně...
Tomáš  |  28.9.2018 22:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *