Za spánkem v práci se může ukrývat nemoc

14.2.2006 00:00
Zdraví

Šéfové, kteří se zlobí na podřízené, že si v práci zdřímnou, by měli být občas shovívavější. Jejich zaměstnanci totiž možná trpí syndromem spánkové apnoe, při němž člověk na několik sekund přestane dýchat. Kromě chrápání se syndrom projevuje i nadměrnou denní spavostí. Kvůli zástavám dechu se postižený v noci často probouzí a ráno je malátný a nevyspalý, řekl ČTK Robert Vyšehradský ze spánkové laboratoře ve fakultní nemocnici v Martině.

"Na Slovensku se traduje případ klempíře, který kvůli problémům s dýcháním usnul na žebříku v sedmimetrové výšce. Naštěstí nespadl. Je otázkou, kolik mikrospánků za volantem je tohoto původu. Podle některých evropských studií až polovina případů má tento podklad," dodal lékař.

Ve světě prý chrápe asi 20 procent lidí, z toho přibližně pětina trpí závažnými spánkovými problémy dýchání. Podobné je to i na Slovensku. Postižení mají potíže nejen s ospalostí, ale trápí je i řada dalších zdravotních problémů, jako třeba vysoký krevní tlak, srdeční arytmie, zvýšený sklon k infarktům či mozkovým příhodám.

"Je to celkem reálná nemoc s možnými závažnými zdravotními důsledky a je zapotřebí se tím seriózně zabývat. Veřejnost je ale už celkem dobře informována, pacienti se hlásí z vlastní iniciativy. V naší laboratoři nyní pacienty kvůli značnému zájmu o vyšetření objednáváme až na září příštího roku. Podobné je to i v cizině, třeba ve Vídni se čeká asi tři čtvrtě roku," dodal Vyšehradský.

Pacientům lze prozatím nejúčinněji pomoci prostřednictvím speciální dýchací masky, která upravuje tlak v dýchacích cestách. Nevýhodou je, že léčba je doživotní - pokud se postižení rozhodnou přístroj delší dobu nepoužívat, potíže se vrátí. "Přístroj by se měl používat co nejčastěji. Na to, aby byla léčba účinná, by mělo být jeho průměrné denní použití více než čtyři hodiny," upozornil martinský specialista.

Jednou z možností, jak postiženým pomoci, je i chirurgický zákrok. Žádaný efekt se však prý dostaví pouze u 80 procent pacientů a potíže se navíc mohou po dvou až osmi letech vrátit. Lidé, které trápí závažné spánkové problémy dýchání, si mohou ale aspoň částečně usnadnit život sami. Především je zapotřebí dodržovat správnou životosprávu, vyhýbat se kouření a také alkoholu před spaním.

Kromě Martina lze odbornou pomoc vyhledat i ve spánkových laboratořích v Košicích nebo v Bratislavě. Na Slovensku se začala tato specializovaná pracoviště budovat v 90. letech a spolupracují i s odborníky v Česku, Polsku nebo v Německu.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Kde se dá sehnat ta maska a kolik stojí, prosím foto. Děkuji za odpověď...
Mialn Spící Chrápající  |  13.4.2007 21:32

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *