Škodlivé vlivy, které mohou přispívat k rozvoji únavového syndromu

6.2.2001 00:00
Zdraví

Chronický únavový syndrom je onemocnění, které postihuje stále větší počet lidí. Přesná příčina vzniku není v mnoha případech známa. Vliv na snížení imunity a rozvoj únavy mají i některé látky vyskytující se v našem životním prostředí.

Formaldehyd-je zástupce tzv.problematiky uzavřených prostor. Je obsažen v mnoha mořidlech na dřevo a tudíž v nábytku, ale i v oblečení, čisticích prostředcích apod. největší nebezpečí představuje ve vybavení dětských pokojů. Pak se rodiče a učitelé diví, jak to že tak malé dítě trpí bolestmi hlavy, pospávají a nesoustředí se. Průkazem je jeho vysoká hladina v ranní moči dítěte.

Proutkaři, někdy objeví i vyšší hladinu statické elektřiny v bytě apod.

Podobně negativní vliv na imunitu a náladu má i PVC nebo dnes již vzácně se vyskytující azbest.

Přetopené místnosti a hlavně ložnice se suchým vzduchem mohou k únavě i ke chronickému zánětu dutin výrazně přispět, mluví se o tzv."sick building-syndrom".

Případné infikované klimatizační zařízení způsobí totéž. Řešením je pak jenom přestěhování nebo kompletní výměna zdrojů tepla a způsobů větrání obytné jednotky nebo pracoviště. Je vhodné pořídit alespoň vhodné zvlhčovače vzduchu.

Vlhké byty obsahují často plísně,někdy i neviditelné. Jsou podceňovaným faktorem chronické únavy. Při náhlém vzniku potíží je dobré si vzpomenout na poslední stěhování.

Radon se někdy vyskytuje v bytech, v krajním případě je možno při potížích nechat změřit hladinu tohoto plynu.

Do kategorie škodlivých "plynů" spadá i pasivní kouření, schopné u nekuřáka vyvolat cokoliv.

V případě únavy, bolestí hlavy a dalších potíží je dobré vzpomenout i na rtuť a její sloučeniny v zubních náhradách. "Amalgánový chrup" je u někoho naprosto neškodnou věcí, u jiného způsobí všechny myslitelné zdravotní problémy včetně vypadávání vlasů a snížení potence. Hrubým vodítkem pro odstranění kovu v ústech je existence měřitelných nitroústních proudů a pálení po stranách jazyka?.Stopový prvek selen se může podávat jako "protihráč rtuti" a součastně i kadmia a olova.

A konečně nesmíme zapomenout na nejčastěji vyskytovanou plíseň Candida. Její masivní výskyt ve střevech může způsobit a udržovat celé spektrum potíží "únavového syndromu", včetně migrén, poševních výtoků, trávicích potíží, záchvatovité chuti na sladké, akné a další. Masivní výskyt nemusí být totožný s laboratorním nálezem.

Autor: MUDr. Rudolf Zemek- celostní medicína, poradenství, tel: 0606/948885

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Přes deset let se zabývám vyhledáváním a stíněním geopatogenních...
Eduard Boháč  |  22.2.2001 21:12

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda jste měl případ (viz. váš článek...
Zdeněk Bílek  |  15.1.2007 16:16

V zaměstnání máme spoustu dřevotřísek, které asi obsahují...
Musilová Iveta  |  7.9.2008 23:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *