Shiatsu funguje, protože je ze života

27.3.2001 00:00
Zdraví

Stane se vám občas, že si podvědomě např. při únavě tisknete kořen nosu, nebo oblast spánků ? Jestliže ano, pak vězte, že mimoděk používáte techniku Shiatsu.

Takhle a podobně se "samoléčili" lidé již ve staré Číně a později tyto metody převzali i japonští budhističtí mniši, kteří této léčbě dali i duchovní rozměr.

Zde je trochu té "Východní teorie" abychom si udělali obrázek na jakém principu Shiatsu funguje: Jsme nedílnou součástí Kosmického vědomí, které je ve svém projevu duální. Vše, co se děje v kosmu, probíhá v našem organismu. Energie, která udržuje kosmos pohromadě a zároveň zajišťuje jeho rozpínání a smršťování, existuje i v nás.

Ať jí v Indii říkali "Prána", v Číně "Čchi", nebo v Japonsku "Ki", s touto životní silou může člověk pracovat s pomocí mysli, pohybu, dechu, masáží, stravy, jehel, léků ...atd?.atd. Každá energie má svůj kladný a záporný pól, které tvoří rovnovážný stav. Tyto póly jsou nazývány v čínské teorii "Jang" (mužský princip) a "Jin"(ženský princip), v Indii jako "Pursha"(mužská oplodňující energie) a "Prakruti" (ženská tvořivá energie). Oba tyto póly jsou neoddělitelnou součástí našeho života. Jejich vzájemným vyrovnáváním do optimální rovnováhy docházíme k duševní a tělesné harmonii naší bytosti. Čínský lékař Chuang Ti řekl: "Všechno je energie. Vesmír je energie a vše ve vesmíru je energie v některé ze svých forem."

Nemoci jsou chápány jako chyby v distribuci této síly (energie KI),zaviněnými blokádami na energetických drahách zvaných meridiány.Podle teorie východní mediciny jsou důležitým orgánům v těle přiřazeny právě tato "řečiště zásobující energií". Právě na této "síti řek" může občas dojít ke vzniku hráze a energie se zde hromadí, podobně jako voda nad přehradou.Tím vznikne nad přehradou nadbytek a pod přehradou nedostatek.

Blokády energie v našem těle vnikají nezdravým způsobem našeho života, vytvářením nevhodných vnějších i vnitřních podmínek pro existenci naší bytosti.

Náš organismus neustále reaguje na změny většinou "sympatickým" nervstvem /boj,nebo útěk/ a při našem hektickém způsobu života se nestačí vracet pomocí "parasympatiku" do normálu.Vznikají tak již zmíněné blokády, které se projevují bolestí, ztuhlostí, nervozitou?atd. Tyto a jiné nepříjemné pocity jsou projevem tělesných i duševních nemocí, nebo jejich začátku. Shiatsu odstraňuje tyto blokády-přehrady a vyrovnává tok energie tak, aby přebytek tekl zpět k nedostatku a došlo k celkové harmonii. Prakticky se provádí dotykem a stlačováním určitých bodů na meridiánech, případně protahováním,rotací a dalšími technikami na různých částech těla. Tato manipulace je velice ohleduplná a provádí se přes oděv.

Terapeut "naslouchá" přes svůj kontakt s energetickými dráhami klienta jeho organismu a dochází i k jakémusi "mentálnímu propojení" obou. Shiatsu proto není zdaleka masáží, ale v přeneseném slova smyslu jakousi psychoterapií na bázi práce s energií.

Pomocí Shiatsu tak lze upravovat tělesné i duševní zdraví bez chemických léků.Proč tedy organismus zatěžovat spoustou prášků s vedlejšími účinky, když lze jednoduše nastartovat v těle samoléčící procesy- třeba právě prostřednictvím Shiatsu? Mnozí lidé na Západě-tedy i v našich krajích se dívají na východní filosofii,medicinu a techniky s nedůvěrou.

Víte co říkali naše babičky ??"Kdo nevěří - ať tam běží!"

Přeji vám mnoho zdraví ! R.Holický Terapie a kursy Shiatsu :
Richard Holický - Praha, tel.: 41471 354, mobil 0603/ 701109, e-mail : holicky@mbox.dkm.cz

Související články

Myslete holisticky !

15.8.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

zkusila jsem jít na jednu činskou masáž protože jsem měla už 2měsíce...
blanka  |  23.10.2007 08:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *