V rozvojových zemích se léčí ze schizofrenie úspěšněji

10.8.2005 00:00
Zdraví

Lidé v rozvojových zemích se podle vědců léčí ze schizofrenie úspěšněji než pacienti v západních státech. Mají na to vliv silnější rodinné svazky v těchto zemích. Lékaři v západních státech se proto snaží přesunout stále větší objem péče o tyto nemocné mimo oddělení nemocnic. Počet nemocných je ale ve všech kulturách stejný, průměrně onemocní jeden člověk ze 100.

Dobu strávenou v léčebnách zkracují i nové generace léčiv. Místo každodenního užívání léku například mohou schizofrenici dostávat dvakrát do měsíce injekci. Podle odborníků se zkracuje doba hospitalizací a usnadňuje se začlenění pacientů do pracovního i rodinného života. Podávání tohoto léku umožňuje nová léková vyhláška ministerstva zdravotnictví.

Lucie Motlová z Psychiatrického centra v Praze tvrdí, že se stále jedná o záhadnou nemoc. O jejích příčinách lékaři dosud jen spekulují. Jedním z faktorů zvyšujících riziko choroby je datum narození. Nemocí v Česku často trpí lidé narození na přelomu zimy a jara. V zimních měsících vrcholí chřipkové epidemie a právě virová infekce v těhotenství může odstartovat změny mozku, které mohou ke schizofrenii vést.

Dalším rizikovým faktorem je podle vědců i kouření marihuany. Psychiatři ale zdůrazňují, že se jedná pouze o rizikové faktory. Většina matek, které prodělaly v těhotenství chřipku, porodí zdravé dítě, stejně jako většina kuřáků marihuany nemoc pravděpodobně nedostane.

Schizofrenie často postihuje mladé lidi a vede k rozštěpení myšlení, emocí a chování. Jejím projevem jsou časté úzkostné stavy a halucinace.

Ze studie Světové zdravotnické organizace, která dokládá rozdílné výsledky v léčbě schizofrenie, vyplývá, že většina schizofreniků v Indii žije ve svých rodinách, což je v ostrém kontrastu s USA, kde nemocní často žijí ve speciálních léčebnách, nebo o samotě.

Karel Čada - ČTK

Přidat komentář

 
* *