Roztroušená skleróza nezná hranic

13.9.2002 00:00
Zdraví

Přes hranice 25 států se vydal na motorce dvaačtyřicetiletý Ralph Dixon z Austrálie trpící roztroušenou sklerózou propagovat nemoc, která podle jeho slov nezná hranice. Na své charitativní cestě přes asijský a evropský kontinent se v těchto dnes zastavil i v České republice.

"Vyjeli jsme ze Sydney a za pět měsíců chceme ujet 40.000 kilometrů. Jedeme přes desítky státních hranic a všude mluvíme o onemocnění, o němž většina lidí určitě slyšela, ale málokdo si umí představit, co obnáší," popsal účel cesty Dixon, u něhož lékaři konstatovali roztroušenou sklerózu v listopadu roku 2000.

"Najednou jsem měl rozostřené vidění, bolela mě hlava a krční páteř, necítil jsem paže a nohy. Předtím jsem řídil kamión a jezdil na motorce a byl jsem silný. Nemoc přišla tak nenadále," popsal počátek svého onemocnění. Po tomhle prvním ataku nevyléčitelné choroby, která postihuje především lidi od 20 do 40 let, a poté, co zjistil, jak malé je povědomí veřejnosti o nemoci, se Dixon rozhodl pro charitativní cestu přes kontinenty.

Ze Sydney vyjel se svou přítelkyní 13. května. Z Austrálie zamířili na velké motorce do Malajsie, Bangladéže, Indie a Pakistánu. Přes Turecko a Balkánský poloostrov dojeli do Evropy. Na své cestě navštěvují kliniky zabývající se studiem a léčbou roztroušené sklerózy, organizace podporující nemocné, ale i školy nebo vládní instituce.

"Navštěvujeme i konkrétní lidi, jejich domovy. Snažíme se dát jim naději. Všichni nemocní jsou závislí jen na svém entuziasmu," řekl ČTK Dixon.

Roztroušená skleróza je nejčastější chronické neurologické onemocnění, které může vést až k úplné neschopnosti sebeobsluhy člověka. Má mnoho příznaků od poruch zraku, obrn končetin, mravenčení po těle, pocitů tíhy nebo nešikovnost při manipulaci s předměty.

Onemocnění trvá několik desítek let. Dá se ovlivnit terapií a zpomalit léky. V současné době je však nevyléčitelné. Podle údajů mezinárodní federace zabývající se roztroušenou sklerózou MSIF (Multiple Sclerisis International Federation) jím trpí asi 30 lidí ze 100.000. Podle Jaroslava Ziky, prezidenta Unie Roska - české společnosti zabývající se roztroušenou sklerózou, je v ČR asi 10.000 lidí s touto nevyléčitelnou chorobou.
Autor: Martina Vašíčková - ČTK
Více informací o roztroušené skleróze naleznete na:
http://www.ereska.cz/
http://www.zdrava-rodina.cz/med/med0500/med0500_54.html
http://www.roska-czmss.cz/rs.html
http://tuzka.cz/ms/index.htm
http://www.rkka.cz/roska/rs.htm
http://roskacb.pohoda.com/cojetoskleroza.htm
http://www.doktorka.cz/run/nemoci/nemoc.asp?id=39
Diskuzní fórum lidí s roztroušenou sklerózou naleznete na:
http://www.doktorka.cz/run/chat/treplies.asp?message=263

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

RS. JE NEMOC NEVYLÉČITELNÁ.NA LÉKY V TOMTO BLBÝM STÁTĚ MÁ POUZE...
HANA  |  24.11.2008 15:38

Ahoj Hano,jak se zjistí RS? Dá se poznat i z krve? Co, nebo které hodnoty...
Dane  |  24.11.2008 15:53

Z MOSKOMÍŠNÍHO MOKU.ŘÍKÁM LÉČBA ZDE JE JAK S POKUSNÝMI KRÁLÍKY.
HANA  |  24.11.2008 16:09

Dane, najdi si tady přímo diskuzi Roztroušená skleróza, i když pro...
Eli  |  24.11.2008 17:10

clovek, co se vylecil...
ergeg  |  31.5.2014 14:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *