Robotizované šaty

27.8.2003 00:00
Zdraví

Robotizované šaty, které pomáhají starším a handicapovaným lidem chodit, stoupat do schodů a dokonce si sednout i bez křesla, se chystají vyrábět a prodávat japonské společnosti, píše agentura AFP.

Robotizovaný oděv je dílem profesora a inženýra Jošijukiho Sankaie, který ho tvořil s konkrétním cílem - pomáhat lidem, kterým z jakéhokoli důvodu samostatný pohyb činí potíže. "Není to robot pro továrny a není to ani jen tak nějaká hračka," říká profesor Sankai. "Robotizovaný oděv představuje praktickou pomůcku pro lidi v běžném životě."

Robot, kterého si na sebe člověk jednoduše oblékne, tvoří batoh na zádech obsahující počítač a baterie, jež společně ovládají a napájejí výztuže připevněné ke kolenům a kyčlím. Signály, které uživatel vysílá do svalů, "přečte" i robot a mechanicky pomůže tam, kde síly člověka nestačí.

Díky robotovi, který dostal jméno HAL-3 (Hybrid Assistive Leg), může uživatel například kráčet rychlostí čtyři kilometry v hodině bez prakticky jakéhokoli fyzického úsilí a bez trhaných pohybů, které jsou pro roboty tak charakteristické.

Japonské společnosti, které se chtějí k výrobě HAL-3 spojit, předpokládají, že cena nebude nijak nízká - kolem milionu jenů, tedy zhruba čtvrt milionu korun. Ale přesto doufají, že najdou dostatek zájemců, mimo jiné i mezi nemocnicemi, rehabilitačními zařízeními a domovy důchodců.

A uživatelům zbývá jenom doufat, že se jejich HAL jednoho dne nezblázní stejně, jako jeho slavný jmenovec a předchůdce z Vesmírné Odyssey 2001 spisovatele A.C. Clarka.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *