Robotická operace

5.1.2006 00:00
Zdraví

V pražské vojenské nemocnici bude operovat prostatu robot Operace za pomoci robota začnou v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nejpozději v lednu 2006. Robotické centrum zahájí činnost operacemi prostaty a postupně záběr rozšíří i na gynekologii a břišní chirurgii. Nemocnice má již instalovaný přístroj, v následujících týdnech proškolí v práci s robotem lékaře, řekla ČTK při představení robotického systému mluvčí nemocnice Magda Thomesová.

"Robotická operace představuje pro pacienta menší riziko než klasický otevřený přístup a umožní mu rychlejší návrat k normálnímu životu," vysvětlila mluvčí, proč nemocnice, která letos jako první v Česku získala mezinárodní ocenění kvality, přistoupila k robotickým operacím.

Robotické centrum má ÚVN jako druhá nemocnice v Česku, první je Nemocnice Na Homolce, která již odoperovala devět pacientů. Homolka využívá robota při operačním podvazování žaludku a v gynekologii.

Celosvětově se nejčastěji robot užívá při operacích prostaty. Robotická technologie umožňuje zavést do prostaty nástroje, což jsou ručičky s pohyblivostí 360 stupňů. Takový rozsah pohybu lidská ruka ani endoskopické nástroje nemají.

Robotická operace připomíná laparoskopickou s tím rozdílem, že chirurg sedí u ovládacího pultu a jeho pohyb rukou se z ovládací konzole přenáší přes rameno robota přímo na mikronástroje v operovaném místě. Operatér vše sleduje na zobrazovacím zařízení, které mu poskytuje trojrozměrný obraz, takže se dívá jakoby uvnitř pacienta.

Thomesová upozornila, že robot lékaře nenahradí. Robota vždy ovládá lékař, nemůže být naprogramován a dělat vlastní rozhodnutí.

Operační systém daVinci vede nástroje bezchybně, nepřenese na nástroje případný třes rukou lékaře, který je po dlouhotrvající operaci unaven. Pacient má po robotické operaci menší jizvy, menší krvácení, klesá u něj riziko infekce a celkově se po operaci rychleji uzdraví.

V celém světě je přes 350 robotických systémů, převážná většina v USA, v Evropě jich pracuje zhruba 60.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Absolvoval jsem již operaci tím to přístrojem a již po 2 dnech jsem byl...
c.choze  |  27.10.2008 10:32

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *