Rizikové faktory zvyšující odvápnění kostí

19.9.2000 00:00
Zdraví

Odvápňování kostí znamená osteoporózu. Ta přichází pozvolna. I když nepříjmné bolesti a zlomeniny se většinou začnou projevovat až ve stáří, již svým životním stylem v mládí můžeme rozhodnout, do jaké míry budeme tímto onemocněním v budoucnosti postiženi.Jelikož zlomeniny ve stáří mívají často životu nebezpečné komplikace, je dobré znát rizikové faktory.

Genetické vlivy: Bílá a žlutá rasa má v dospělosti nižší celkovou kostní hmotu než rasa černá.

Věk. Pohlaví. Ženy po klimaktériu při ztrátě protektivního účinku hormonu estrogenu začnou výrazněji ztrácen kostní hmotu. Hormonální terapie po klimaktériu působí nejen v oblasti psychiky, ale ochraňuje kostní tkáně a kardiovaskulární aparát.

Pohyb. Zátěž kostí přispívá k živějšímu metabolismu tkáně. Existuje osteoporóza z inaktivity, kdy dochází k odvápnění kostí i u mladších lidí, déle upoutaných na lůžko. Samotné obnovení zátěže pak vede k dramatickému zvýšení zavápnění kosti. Proto se snažíme i starší lidi udržet v pohybu, nemluvě o cévních komplikacích při ztrátě pohybu.

Onemocnění zažívacího traktu. Nadbytek či nedostatek kyselin v žaludku může ovlivnit resorpci vápníku ze střeva. Dochází k tvorbě nerozpustných vápenných solí. Ohroženo je vstřebávání vápníku ze střeva po resekcích žaludku, u postižení slinivky břišní, onemocnění tenkého střeva, onemocnění žlučníku a žlučových cest.

Poruchy žláz s vnitřní sekrecí. Porucha funkce štítné žlázy, odstranění štítné žlázy, Cushingova nemoc, cukrovka, u žen stav po odnětí obou vaječníků, zvýšená činnost příštítných tělísek.

Léky.Kortikoidy, antiepileptika, některé močopudné léky.

Dieta. Nedostatek nejen vápníku a bílkovin vede k špat né tvorbě kostní hmoty, ve stravě veganů a některých makrobiotiků chybí stavební materiál pro kost. Na druhé straně nadbytek živočišných bílkovin, především masa, působí rychlejší resorpci kostí. Nepříznivě působí také nadbytek uhlovodanů, protože se zvyšuje odpad vápníku močí. Vysvětluje se účinkem inzulínu, který je při nadměrném přívodu cukrů vyplavován ze slinivky ve větším množství. Vysoký obsah tuku snižuje možnost vstřebávání vápníku z potravy, protože tuk ve střevě váže na sebe vápník za vzniku nerozpustných mýdel, která pak odcházejí stolicí. Naopak velká restrikce tuků vede ke snížení vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, mezi které patří také vitamin D. Metabolismus kostí může být také negativně ovlivněn vysokým obsahem fosfátů v potravě. Velké množství fosfátů můžeme přijímatpři konzumaci uměle vyrobených kolových limonád.

Kouření. Nikotin vede ke zvýšenému vyplavování katecholamlnů, které způsobují zvýšený kostní metabolismus ve smyslu odvápňování.

Alkohol. Působí toxicky na kostní buňky zvané osteoblasty. Při nadměrné konzumaci alkoholu dochází také k poškození jater a ledvin a tím nemůže dojít k přeměně vitaminu D v játrech a ledvinách na aktivní účinnou formu.

Kofein. Zvyšuje vylučování vápníku močí.

Zdroj:Alena Katčinetzová - Chronický únavový syndrom, nakladatelství Triton

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Co si pod tím mám představit?
největším nepřítelem je cukr a překyselení organismu.  |  3.3.2011 20:51

Jak zmírnit příznaky menopauzy a zastavit řídnutí kostí? je nějaký...
Milena  |  16.1.2015 11:45

Určitě doporučím vyzkoušet elli menoosteo.Mě velmi pomohl na obojí....
Alena  |  30.1.2015 18:16

naprosto souhlasím
abc  |  10.2.2017 17:12

Hodně blbý je to u žen co drží blbé rohlíkové pseudovědecké diety a...
Slůvě  |  10.2.2017 22:21

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *