Riziko onemocnění rakovinou po rentgenu je dvouprocentní

13.2.2004 00:00
Zdraví

Riziko vzniku rakovinného bujení následkem obyčejného rentgenu nebo paradoxně stále populárnější počítačové tomografii se ve většině zemí pohybuje od necelého jednoho po zhruba tři procenta. V České republice to je 1,1 procenta. Vyplývá to podle agentury AP z nové studie vědců z britské Oxfordské univerzity.

Jisté malé riziko, které představuje vystavení rentgenovým paprskům, je dobře známé, britská studie však došla zatím nejdále ve snaze přesně jej vyčíslit.

Z výzkumu vyplývá, že v závislosti na frekvenci používání rentgenu se riziko vzniku rakoviny v 15 sledovaných zemích pohybovalo mezi 0,6 a 3,2 procenta. Experti, kteří se na studii nepodíleli, však v časopise The Lancet napsali, že přínos rentgenových přístrojů a tomografů daleko přesahuje riskantnost jejich použití.

"Přínosy zahrnují včasnější zjištění rakoviny...a včasné léčení, které pravděpodobně umožňují vyléčení více případů rakoviny než kolik může způsobit vystavení radiaci," napsali Peter Herzog a Christina Riegerová z mnichovské Univerzity Ludvíka Maximiliana.

Moderní tomografy mohou zajistit lepší pohled do všech částí lidského těla, ale vydávají podstatně více rentgenového záření než obyčejné rentgenové aparáty.

Profesor radiologie z Cambridgeské univerzity Adrian Dixon tvrdí, že riziko vzniku rakoviny následkem rentgenového záření je relativně malé v porovnání s jinými příčinami. "Neměli byste jít na rentgen, dokud jeho výhody nepřevyšují škodlivost, a my proto každou žádost posuzujeme skutečně pozorně," řekl agentuře AP Dixon.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Před necelým rokem si můj 11letý syn zlomil ruku.Během 6 týdnů mu ji...
Pája  |  13.2.2004 13:44

Je nepochopitelné v souvislostí s článkem o rakovině a rentgenu, že...
Miroslav Pohan  |  14.2.2004 21:58

To sis nevšiml,že naše zdravotnictví,a nejen to,je jeden velký...
Pája  |  23.2.2004 14:35

Ahoj,je možne ze se zacne vytvaret rakovina po jednom obycejnem rtg...
adik  |  11.9.2008 20:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *