Revmatická onemocnění a biologická léčba

31.7.2007 00:00
Zdraví

Skoro polovina obyvatel trpí revmatickým onemocněním Revmatická onemocnění nejsou spojena jen s vyšším věkem, jak si většina lidí myslí. Existuje i mnoho forem, které postihují mladší věkové skupiny i děti.

Revmatickými chorobami a možnostmi jejich léčby se zabývala na semináři Kateřina Jarošová z Revmatologického ústavu. Zaměřila se především na zánětlivá revmatická onemocnění, která vznikají v důsledku poruchy imunitního systému. Mezi ně patří revmatoidní artritida, juvenilní idiopatická artritida postihující děti, takzvaná Bechtěrevova nemoc a psoriatická artritida, která provází lupenku. "Tato chronická destruktivní onemocnění postihují asi jedno procento populace a to není zanedbatelné číslo," zmínila Jarošová.

Prvotními příznaky jsou ztuhlé, oteklé a bolestivé klouby. Postupně nemoc napadá chrupavku a narušuje kost. Pokud není včas započata léčba, nastává nevratné poškození kloubů. Čím dříve se tedy podaří stanovit diagnózu, tím dříve se zastaví nebo alespoň zpomalí další poškození.

Léky na zánětlivá revmatická onemocnění mají ale často vedlejší účinky. Dokazuje to případ pětatřicetiletého pacienta Michala, kterému se v důsledku léčby projevila osteoporóza a narušen byl i jeho zažívací trakt. "Beru velkou dávku kortikoidů a mám s vedlejšími efekty obrovské problémy, které se začínají vyrovnávat samotné nemoci," popsal svou situaci.

Řešením se zdá být podle Jarošové biologická léčba založená na proteinech zkonstruovaných v genetickém inženýrství. Tyto léky blokují prozánětlivou látku v těle pacienta a většinou zánět zastaví. "Biologická léčba je extrémně účinná, ale také drahá. Trvalá invalidita je však dražší a to si některé zdravotní pojišťovny neuvědomují," poukázala na problém s proplácením těchto medikamentů pojišťovnami.

Účinky biologické léčby pociťují nemocní okamžitě. "Nástup efektu je okamžitý, už během infuze jsem cítil uvolnění," dodal Michal. "Po 13 letech nemoci jsem byl najednou schopen sednout si na kolo nebo zvládnout běžné domácí úkony, které pro mě byly do té doby problémem." Ne každému však mohou být tyto léky předepsány. "Pravidla pro předepsání léčby jsou poměrně přísná, protože máme omezené finanční prostředky. Pacienty zapisujeme do seznamu čekatelů, přičemž čekací doba je zhruba jeden rok," uzavřela Jarošová.

Šárka Dvořáková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj všichni................. Mám také problémy,bolesti a otoky kloubu a...
Kiki  |  22.7.2010 07:14

Ahoj a dobrý den všem, MB(Bechtěrev) je bohužel mým...
Jiří  |  31.7.2010 14:04

Kiki - rád prosím bych konzultoval přípravek Humíra.Mám M.B.5st.,jsem...
magtech  |  5.9.2010 14:38

Sem na Humiře 7 let (mam Crohna) a ted se mi objevila Lupénka.. Takze mam...
Martin  |  10.3.2015 11:41

Bez vyřešení skutečné příčiny Bechtěrevovy nemoci nepřináší...
Vladimír Prokeš, nutriční terapeut  |  10.4.2018 05:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *