Regenerace tkání: Regenerace nervového systému

18.6.2012 00:01
Zdraví

Lidský organismus má neustálou schopnost regenerace. Bez neustálé buněčné obnovy uvnitř organismu, kdy se kontinuálně střídá život a smrt, by nemohlo lidské tělo existovat.

Avšak během nemoci jsou regenerační procesy překonány degenerativními. V tomto okamžiku může medicína pošťouchnout organismus zpátky k rovnováze prostřednictvím stravy, bylinek, potravinových doplňků, léčivých energií... Avšak současná medicína zaměřená na užívání chemických léčiv nemá regenerativní potenciál, ba naopak většinou interferuje se samoléčivými a regeneračními procesy organismu tím, že potlačuje příznaky.

V rámci regenerace nervového systému existuje široká řada přírodních látek, které mají prokázaný regenerační efekt. Například studie z roku 2010 publikovaná v časopise Rejuvenation Research prokázala, že kombinace borůvek, zeleného čaje a karnosinu podporuje regeneraci neuronů a kmenových buněk u zvířat s neurodegenerativními onemocněními.

Další studiemi  prokázané látky podporující regeneraci nervového systému jsou:

 1. Kurkumin, aktivní ingredience extrahovaná z rostliny zvané kurkuma
 2. Houba Korálovec ježatý - Hericium erinaceus  
 3. Apigenin (4',5,7-trihydroxyflavone), - flavonoid apigenin se nachází v celeru, petrželi, červeném vínu, rajčatové šťávě a v jiných potravinách rostlinného původu.
 4. Borůvky
 5. Ženšen
 6. Huperzin A- byl extrahován z rostliny užívané v čínské medicíně,latinsky pojmenované Huperzia serrata (druh rašeliníku), kde se vyskytuje ve dvou formách, přičemž forma huperzin B je několikanásobně slabší. V Číně je schválen jako oficiální léčivo při Alzheimerově chorobě, v USA je testován armádou jako antidotum (protijed) proti některým nervovým jedům. Působí proti degradaci acetylcholinu, přičemž výsledky testů na zvířatech ukázaly poměrně vysokou účinnost ve srovnání s léky blokujícími acetylcholinesterázu (AChE).
 7. Natto  - je tradiční japonský výrobek vyráběný z fermentovaných sójových bobů.
 8. Šlavěj červenokořená - Salvia miltiorrhiza - Dan Shen je bylina velmi populární v Číně
 9. Resveratrol  - Resveratrol je silný přírodní antioxidant, vyskytuje se například ve víně a vinných hroznech, borůvkách, arašídech atd.
 10. Mateří kašička
 11. Theanin -  aminokyselina  L-theanin se běžně vyskytuje v zeleném čaji a hřibu hnědém. Má schopnost pronikat přes hematoencefalickou bariéru do mozku.
 12. Ashwaganda  - indický ženšen
 13. Káva

Existuje i další skupina látek léčicí nervový systém - tzv. remyelinizační látky, které stimulují opravu ochraného pouzdra - myelinu okolo nervového výběžku axonu, jenž je často poškozen při neurologických úrazech či poruchách, speciálně při autoimunních a očkováním podmíněných demyelinizačních poruchách.

Je třeba zmínit, že bylo prokázáno, že i hudba a zamilovanost mách schopnost podporovat regenerci a obnovu nervového systému.

Další informace v angličtině: http://www.greenmedinfo.com/pharmacological-action/neuritogenic

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ono to vše vypadá zajímavě, ale chybí tam autor a následně člověk...
Jirka  |  10.7.2012 09:10

hudba,láska, borůvky, kafe, žen šen...ale jo, mohl by to bý krásný...
nona  |  10.7.2012 09:24

Již několik let se potýkám s následky cévní mozkové příhody. Za tu...
václav  |  5.6.2013 17:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *