Rakovina prsu je u mladých žen agresivnější než po menopauze

9.5.2008 00:00
Zdraví

Rakovinové nádory prsu jsou u mladých žen zhruba do 35 let věku velmi agresivní. Tvrdí to Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Karcinomy prsu u těchto žen mají ve srovnání se ženami po menopauze horší prognózu.

Ročně je v České republice registrováno asi 90 nových pacientek s rakovinou prsu, které jsou mladší 35 let. Podle Tesařové si mnoho žen a často i lékařů neuvědomuje riziko tohoto onemocnění v tak nízkém věku. Přitom nádory prsu jsou u mladých žen velmi agresivní. "U zdravého člověka totiž musí nádor vyvinout mnohem větší sílu," poznamenala Tesařová.

Podle Tesařové je třeba, aby byl nádor objeven včas, bohužel u žen do 45 let neexistuje v Česku efektivní screening. "Pacientka musí dostat ve správnou dobu správný způsob léčby. Pokud se tak nestane, deficit se už nikdy nedožene a může ji to stát i život," sdělila Tesařová.

U mladých žen se nemoc objeví zpravidla v těhotenství nebo v době kojení. Proto je pro ně důležité, aby byly léčeny doma. U těchto pacientek navíc většinou není vhodná biologická léčba.

Část žen má navíc významnou genetickou mutaci, která předurčuje je i jejich příbuzné ke vzniku tohoto i jiných nádorů. "Pravděpodobnost vzniku zhoubného onemocnění u těchto pacientek s dědičnou predispozicí je téměř 80 procent," uvedla Tesařová.

Zmapovat situaci v ČR, sjednotit diagnostická opatření a léčebné postupy u těchto pacientek se snaží už dva roky projekt specialistů Onkologické kliniky VFN. Podle nich je péče o tyto pacientky v Česku velmi nerovnoměrná. "Vzácná diagnóza se dostane do ordinace onkologa jednou za několik let a ten samozřejmě není připraven na to, jak s ní zacházet," konstatovala Tesařová.

Do projektu se dosud zapojila desítka onkologických pracovišť a 85 pacientek. Program, který je otevřený pro pacientky i ošetřující lékaře, nabízí ženám celkovou léčbu, některá vyšetření nebo třeba jen poradenství. Nemocné se přitom mohou dále léčit v místě, kde žijí.

Ročně v ČR onemocní rakovinou prsu asi 5000 žen. Při preventivních vyšetřeních přitom lékaři zjistí nemoc u zhruba 1500 pacientek. Vyšetření hradí ženám od 45 do 69 let pojišťovny. Pacientky ho mohou absolvovat každé dva roky. Mladší a starší ženy si jej musí zaplatit samy, na mamografu stojí vyšetření kolem 600 korun a ultrazvukem asi 300 korun.

Šárka Dvořáková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tím jsem myslela,že ji uklidní aby se tolik nebála,že je ve vývinu. No...
Jana  |  7.8.2015 19:23

Tenhle problém jsem měla se synem a šlo o hormonální změnu. Ano každé...
Pro ?  |  7.8.2015 19:25

ahoj chtěla bych se zeptat je mi 16 a před třemi dny jsem si na levém...
maky  |  25.8.2015 12:57

?
maky  |  25.8.2015 23:38

Decolen není moc účinný, ale nijak závadný. Zřejmě to z toho nebude,...
Pavla Kvapilová  |  5.2.2018 11:47

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *