Rakovina kůže: Opalovací krémy nejsou univerzální ochranou

21.7.2003 00:00
Zdraví

Opalovací krémy by měly být nezbytnou letní výbavou lidí při slunění, avšak preventivní význam těchto preparátů nelze podle onkologů přeceňovat.

"Opalovací krém není univerzální preventivní prostředek, chrání pokožku jen po určitou dobu a každou kůži jinak," řekl novinářům Vuk Fait z brněnského Masarykova onkologického ústavu. Kůži dlouhodobě vystavené slunečnímu záření hrozí riziko vzniku nádorů v podobě melanomů. Tato nemoc stihne asi 1300 Čechů ročně.

Ačkoli melanomy tvoří asi dvě procenta ze všech zhoubných nádorů, jsou velmi nebezpečné. Melanom je podle onkologa Jana Žaloudíka tím z nádorů, o jehož vývoji rozhoduje člověk mnohdy sám. "Podezření na melanom dokáže v raném stadiu zjistit i laik," míní. Pokud pacient vyhledá lékaře včas, je léčba krátká a takřka stoprocentně úspěšná. Přijde-li člověk s kožním nádorem v pokročilé formě, vyhlídky na uzdravení jsou naopak velmi špatné.

Za posledních 30 let v Česku stoupl výskyt melanomů o 420 procent, v posledních letech však ročně touto chorobou onemocní kolem 1300 lidí. Naopak postupně se snižuje počet úmrtí. V roce 1999 melanomu podlehlo 339 nemocných. Rakovinné buňky se totiž z původního melanomu velmi rychle šíří po celém těle a napadají například plíce nebo mozek.

Lidé by tak měli průběžně sledovat svou kůži. Pokud zjistí jakékoli změny v podobě změny barvy, velikosti či tvaru pigmentových znamének, měli by vyhledat preventivně lékaře. Ne každá změna může být melanomem, přesto je podle lékařů lepší takové znaménko vyříznout.

Kromě sledování změn kůže je nutné pobývat na slunci pouze přiměřeně. "Jižní národy ví, proč v poledne leží pod stromy a nepracují. To jen někteří Češi leží na plážích u moře celý den jak tuleni," míní Žaloudík. Lidé by se podle onkologů neměli nadměrně vystavovat slunečnímu záření mezi 10:00 a 14:00. Pokožku by si měli chránit nejen ochrannými krémy, ale někdy i oblečením.

Pokud někdo z Brňanů či obyvatel Jihomoravského kraje chce získat jistotu, že mateřské znaménko není nebezpečné, může navštívit speciální ambulanci v Masarykově onkologickém ústavu. Stačí se objednat na telefonním čísle 543 135 006.

Zdeněk Novák - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nechápu hloupé lidi, kteří se vystavují v Chorvatsku a jinde u moře...
Adriana  |  15.10.2005 18:30

V létě chceme jet na naturistickou dovolenou k moři.Je to poprve a můj...
Karolína  |  18.3.2015 13:11

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *