Rakovina hlavy a krku

13.7.2009 00:00
Zdraví

Více než polovina pacientů s rakovinou hlavy nebo krku přijde k lékaři až s pokročilým nádorem. Průzkum v sedmi evropských zemích ukázal, že tři čtvrtiny lidí neznají příznaky této zhoubné nemoci a neznají dokonce ani termín karcinom hlavy a krku.

Česko nebylo do průzkumu About Face zahrnuto, čeští lékaři ale mají zkušenosti stejné. Dá se tedy předpokládat, že by Česko dopadlo stejně jako Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Španělsko, Švédské a Velká Británie, kde byl průzkum proveden.


“Více než polovina dotázaných znala příznaky, jako jsou bulky na krku, bolest při polykání, chrapot a změna hlasu. Příznaky, jako je ucpaný nos, znalo 14 procent, a bolest v uchu, 18 procent. Naproti tomu pětina lidí považovala nesprávně za příznak rakoviny ztrátu sluchu,“ uvádí se ve zprávě z výzkumu, který prováděla agentura TNS Healthcare za podpory Evropské společnosti pro neoplázie hlavy a krku.


Přes 60 procent dotázaných zařadilo mezi nádory hlavy a krku nesprávně také mozek, polovina také jícen a oči. Tři čtvrtiny si byly vědomy, že nevhodný životní styl zvyšuje riziko onemocnění, šlo hlavně o pití alkoholu a kouření. Tři čtvrtiny ale nevěděly, že riziko stoupá po opakovaném spálení na slunci a také po 40. roce věku.


“Tato fakta jsou šokující,“ reagoval na výsledky průzkumu primář Zdeněk Mechl z kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny. Právě neznalost příznaků a malá osvěta vedou podle něj k tomu, že přes polovinu pacientů přijde až s pokročilým nádorem. “A to i přesto, že jsou nádory dobře vyšetřitelné a mají specifické příznaky,“ dodal.


Rakovina hlavy a krku postihne ročně 143.000 obyvatel EU, 68.000 zemře. Je to šestý nejčastější nádor Evropanů. Vychází z buněk, které pokrývají nebo lemují tkáně rtů, dutiny ústní, nosu, vedlejších nosních dutin, hltanu, hrtanu, slinných žláz a místní lymfatické tkáně.


Léčba závisí na stadiu choroby i celkovém stavu pacienta.
Nádor se chirurgicky odstraní. Kde to už není možné, nádor se ozařuje, případně se podává i chemoterapie. Nově se používá také biologická léčba, která je cílena přímo na nádorové buňky. Při opakovaných nádorech a při metastázách se biologická léčba kombinuje s chemoterapií zahrnující platinu.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den, je mi 40 let a mé tělo je pokryto spoustou podkožních bulek...
Mirka  |  13.7.2009 12:39

To se ti udělaly všechny najednou a za jeden den? Jen mě udivuje, že jsi...
 |  13.7.2009 12:52

když jsme u té rakoviny,nepřipouštím si že bych jí zrovna mohla...
Monča  |  13.7.2009 14:00

Mirka - ja mam take na bruchu som sa uplne vydesila je uz tam snad 100 aj...
Zuzana  |  13.7.2009 15:36

Mončo to bude chronický zánět mandlí. Zkus koloidní stříbro.
 |  13.7.2009 17:14

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *