Radon škodí i pomáhá

6.4.2005 00:00
Zdraví

O radioaktivním plynu radonu se mluví převážně jen v souvislosti s jeho negativními účinky na organismus. V 90. letech vynaložil stát na protiradonová opatření v obytných budovách více než miliardu korun. "Málokdo ale ví, že radon přináší úlevu od bolesti a zlepšuje zdravotní stav lidí s nemocemi pohybového ústrojí," sdělila ČTK Věra Krupková z Lázní Jáchymov.

Radon je přírodní radioaktivní plyn, který vzniká přeměnou uranu v zemské kůře. Nejčastěji proniká do domů z podloží a při dlouhodobém vdechování může způsobit i rakovinu plic. Naopak krátkodobé intenzivní působení radonu přítomného ve vodě má podle Krupkové příznivý vliv na řadu onemocnění.

Radonové léčby začali využívat jako první na světě před sto lety v severočeském Jáchymově, dnes jsou takových lázní desítky. Vznikají především v místech, kde se těžil uran či kovy a nyní tam vyvěrají spodní vody obohacené radonem. Léčí se v nich zánětlivá revmatická onemocnění, degenerativní onemocnění kloubů a páteře či záněty nervů. Radon ale může pomoci i po úrazech a operacích páteře a kloubů či lidem trpícím kloubními a nervovými komplikacemi při onemocnění cukrovkou, dnou a podobně.

Lékaři z jáchymovských lázní spolu s vědci z Jihočeské univerzity pracují od roku 2003 na studii, která má zjistit důvod léčivých účinků radonu. Studie bude zveřejněna příští rok, podle Krupkové ale předběžné výsledky ukazují, že je to díky působení radonu na žlázy s vnitřní sekrecí, zejména na nadledvinky. Ty produkují kortizon, tedy protizánětlivě působící hormon. "Tušili jsme to, ale teď budeme mít jasné důkazy," uvedla Krupková. Ideální je podle Krupkové vstřebávat radon kůží při koupeli, protože to nezatěžuje organismus tak, jako je tomu například při inhalaci tohoto plynu. Množství záření, které lidské tělo vstřebá během třítýdenní léčebné kůry, přibližně odpovídá jednomu rentgenovému snímku. "Radonové koupele tak nepředstavují žádné riziko," uvedla Krupková.

Radonové lázně existují například v Německu, Rakousku, Itálii, Rusku či Japonsku. V Česku jsou tyto lázně v Jáchymově, podle Krupkové jsou výjimečné kvalitou termálních vod a tím, že se zde léčí výhradně prostřednictvím koupelí.

Václav Dvořák - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zdravím, letos je jich snad nejvíce za posledních 10 let. Ty bestie...
anonym  |  14.6.2010 10:11

Vy hajzli vy trápýte radony
anonym  |  14.6.2010 10:12

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *