První příznaky vážného onemocnění

13.6.2002 00:00
Zdraví

Někdy i nepatrné příznaky jako např. noční pocení, rozpraskané ústní koutky, křeče, bolesti v podbřišku atd. mohou být prvními známkami závažného onemocnění. Vždy je proto žádoucí věnovat jim pozornost a navštívit včas lékaře. V následujícím článku ukážeme některé možné příčiny některých zdravotních potíží.

Rozpraskané ústní koutky
Většinou se jedná o nedostatek vitamínů B, železa či zinku. Pokud by se nevěnovala tomuto nedostatečnému zásobení organismu potřebnými živinami pozornost, mohlo by dojít k poruchám zraku, poškození nervů či k chudokrevnosti.
Další příčinou rozpraskaných ústních koutků může být rozmnožení plísní a kvasinek v organismu (např. chronická candidóza). Pokud není toto onemocnění komplexně léčeno, plísně mohou napadnout a poškodit dokonce i nervový systém.

Píchání u srdce
Píchání u srdce bývá způsobeno poruchou prokrvení. Příčinou může být srdeční vada, zánět, onemocnění cév či poškození srdeční svaloviny. Pokud bolesti vystřelují do levé paže, hrozí riziko srdečního infarktu a je vhodné navštívit co nejdříve lékaře.

Noční pocení
Častou příčinou bývá zvýšená funkce štítné žlázy z důvodu jejího zánětu či autoimunitního onemocnění (Basedowova choroba).

Bolesti v podbřišku
Pokud ženy trpí pocitem tlaku na močový měchýř, střeva či vystřelujícími bolestmi v oblasti pochvy může to být známkou cyst na vaječnících.

Nepřirozený výtok z pochvy
Znamená bakteriální či plísňové onemocnění.

Nepravidelné menstruační krvácení
Může být známkou nádorového onemocnění a mělo by být důvodem pro návštěvu gynekologa.

Křeče v lýtkách
Mají mnoho příčin: nedostatek hořčíku, onemocnění cév, dehydrataci organismu, nadměrnou sportovní zátěž, zborcenou klenbu nožní, cukrovku či nádory v oblasti páteře. V těhotenství je nejčastější příčinou křečí nedostatek vápníku a hořčíku.

Žluté oči
Žluté zabarvení očí poukazuje na žloutenku. Příčinou bývá onemocnění jater, žlučníku či krve.

Poruchy zraku
Kdo vidí záblesky světla či černé body, měl by co nejrychleji vyhledat očního lékaře - často hrozí odtržení sítnice.

Chrapot Ačkoliv většinou jde o nezávažný symptom, je potřeba brát chrapot vážně pokud přetrvává delší čas, může jít o chronický zánět hrtanu či dokonce nádor. Na nádor dále poukazují ušní bolesti při polykání. Návštěva lékaře je velmi žádoucí, protože nádory v ranném stádiu se dají dnes velmi dobře léčit.

Pálení žáhy Pokud potíže trvají dále než tři týdny, jedná se s velkou pravděpodobností o tzv. refluxní nemoc jícnu. Žaludeční šťávy se vracejí ze žaludku zpět do jícnu. Kyseliny mohou narušit citlivou sliznici jícnu a způsobit zánět, vředy, v horším případě rakovinu.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Noční pocení /a dále neinfekční teploty a úbytek tělesné hmotnosti/...
Dita Hrušecká  |  24.8.2006 17:52

Dobry den.potrebovala bych se zeptat na neco co me trapi uz 2roky.kazdy den...
Lusi93  |  2.7.2011 16:03

Ahoj, měla bys jít určitě k lékaři. Pošle tě na EKG, když tam bude...
Martina  |  2.7.2011 16:23

To je fakt!!!!
zkažená stolička  |  11.1.2012 23:44

PROBOHA PROČ LIDI STRAŠÍTE? TO JE DĚS.SAMÁ RAKOVINA, DALŠÍ NEMOCE,...
gtziuoáiááíáiukjzhth  |  21.3.2014 09:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *