První pomoc při anafylaktickém šoku

3.2.2005 00:00
Zdraví

Anafylaktický šok je nesmírně nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Jedná se o vystupňovanou alergickou reakci mimořádné intenzity. Anafylaktický šok mohou vyvolat potravinové alergie, lékové alergie, alergie na hmyzí bodnutí, na očkovací látky a mnohé další alergické reakce. Anafylaxe se projevuje generalizovanými svědivými kopřivkami, otoky, poruchami dýchání, bušením srdce, zvracením, poruchami vědomí a psychickými potížemi. Zabíjet může drastickým poklesem tlaku, otokem krku či smrtelným záchvatem astmatu.

Silný otok jazyka a hltanu může vést k dušení. Pokud je otok viditelný a postižený se nachází v bezvědomí nebo modrá, snažte se udržet průchodný vstup do průdušnice, tj. do trubice, která vede vzduch z krku do plic. Použijte rukojeť lžíce - takové, která má velmi oblé hrany. Zasuňte ji opatrně po horní ploše jazyka dozadu do krku. Jemně, ale pevně ji tlačte dolů, aby se dýchací cesty otevřely.

Při otoku krku a ztíženém dýchání je poloha vsedě všeobecně lepší než vleže. Člověka v bezvědomí je třeba uložit do stabilizované polohy (viz. jakákoliv příručka první pomoci), aby se snížila pravděpodobnost vdechnutí zvratků, což hrozí nejvíce při potravinové alergii.

Zdroj: Linda Gamlin - Alergie od A do Z, nakladatelství Výběr

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pro Boha!!!??? Kdo dokáže napsat něco o cpaní lžic do krku laikem,...
Michaela  |  4.8.2007 16:17

myslim že každý má pravo na svůj vlastní názor já zdravku studuju a z...
lucik  |  19.2.2008 18:48

První pomoc je odstranit příčinu anafylaktického šoku, může jím být...
Nobody  |  19.2.2008 22:31

Nevíte, zda se dá zjistit alergie na macrogolum, aby se předešlo...
já  |  13.2.2009 12:36

Musíte jít na alergologii a říct, jaké k tomu máte důvody a oni...
Jana  |  13.2.2009 14:21

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *