Průjem může být i smrtelný

11.5.2001 00:00
Zdraví

Průjem je běžné onemocnění, s nímž se každý v životě setká, pro někoho však může být i smrtelné. Před nadcházející sezónou letních průjmů na to upozornil primář infekčního oddělení mělnické nemocnice Jan Galský. "Infekční průjem postihne v ČR ročně 60.000 lidí, neinfekční, s nímž lidé k lékaři ani nejdou, ve statistice není,".

Připomněl, že v rozvojových zemích je ročně až pět miliard případů, z toho deset miliónů smrtelných. "V USA je ročně 100 miliónů průjmů, z nich 10.000 končí smrtí. Podle našich odhadů je situace v Česku srovnatelná," dodal Galský.

Podle primáře interny Všeobecné fakultní nemocnice Karla Lukáše mohou častěji mít průjem kuřáci, působí ho i přemíra umělých sladidel v potravě a nápojích a dietní chyby. "Průjem je nebezpečný hlavně pro lidi oslabené chorobou a staré lidi," řekl.

. Za průjem označil Lukáš více než tři řídké stolice denně. Většinou si tělo pomůže samo, když průjem trvá déle než tři dny a u lidí nad 70 let déle než den, je vhodné vyhledat lékaře. Stejně když je horečka, ve stolici krev, člověk zvrací či přestane močit. Lékař by měl vidět lidi s cukrovku a nemocnými ledvinami.

. "Nejzávažnější komplikací průjmu je odvodnění organismu," řekl praktický lékař z Prahy Bohumil Seifert. Pacientům radí vypít čtyři litry tekutiny denně, hlavně minerálky, sladký čaj, iontové nápoje a slané polévky. Pokud nemají komplikace, neměli by hladovět, je však dobré omezit tuky a jíst menší porce.

Jako první pomoc pomáhá podle Seiferta doma vyrobený roztok z osmi lžiček cukru, lžičky soli a šťávy dvou pomerančů či grepů, to vše se doplní převařenou vodou do litru. Dospělí by měli vypít čtvrt až půl litru a děti 125 mililitrů až čtvrt litru za hodinu.

. V komplikovanějších případech je vhodné dopřát tělu 24 hodin hladovění, pak pít rýžový či mrkvový odvar, jíst banány, posléze vařené brambory a kuřecí a hovězí maso. "Na průjem si postižený nemá sám ordinovat antibiotika, vhodnější je živočišné uhlí či specializované přípravky proti průjmu," dodal.

. Zdroj: ČTK - Naďa Myslivcová

Související články

Úpal může být životu nebezpečný

14.6.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Už se asi mezitím vysral z podoby!!
 |  22.6.2009 16:26

no ja blbka odjela so spanelska a doufala, ze me to prejde na smecte...to...
zuzankaa  |  9.7.2009 20:49

Tak v tom lítám také. V 19 hodin jsem si dal kuřecí křidílka, na to...
Fanouš  |  21.7.2009 04:10

co se muže pit pri prujmu,muže se mineralka nebo jen hořky caj?
 |  12.8.2009 17:59

tyvole já mám furt taky sraní dámo.. nevíte kam to mám mrskat aby to...
SranecAMazanec  |  20.8.2015 01:10

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *