Proti zánětům močových cest pomáhají brusinky

28.3.2007 00:00
Zdraví

Infekce močových cest trápí občas pětinu žen, nejčastěji ve věku 40 až 54 let. Čtvrtina pacientek má záněty opakovaně. Rizikovými faktory jsou ženská anatomie, těhotenství, menopauza, inkontinence a chlad. Kromě pravidelného přísunu tekutin pomáhají v boji se zánětem i brusinky. Novinářům to řekl farmaceut Richard Pfleger.

Konzumace dostatečného množství těchto plodů nebo džemů či džusů z nich by byla problematická. Potřebné množství ochranných složek obsahuje spolehlivě extrakt z brusinek.

Podle Pflegera je poměrně málo prostředků, které může lékárník na léčbu zánětu nabídnout bez lékařského předpisu. Na trhu je ale několik doplňků stravy s obsahem brusinkového extraktu. Kapsle řady z nich však neobsahují dostatečné množství účinné látky. Aby brusinky mohly účinně zvládat bakterii Escherchia coli, která způsobuje většinu zánětů močového ústrojí, měl by postižený zkonzumovat 500 až 1000 miligramů brusinkového extraktu.

Miloš Votruba z České asociace pro speciální potraviny připomněl, že v případě, že se v moči pacienta objeví krev, je třeba navštívit lékaře, protože se již nemusí jednat o zánět, ale o jeho komplikace, ledvinový kámen, nebo i závažné onemocnění ledvin.

Brusinkový extrakt pomáhá nejen při zánětu močových cest. Lidé, u nichž se záněty opakují, ho mohou užívat také preventivně. Látky obsažené v brusinkách mají i řadu dalších pozitivních zdravotních účinků. Snižují například riziko kornatění tepen, protože snižují hladinu celkového cholesterolu, a zvyšují hladinu dobrého cholesterolu. Brusinková šťáva pomáhá v prevenci žaludečního vředu a podle některých výzkumů pomáhá i odstraňovat bakterie z ústní dutiny.

Jitka Klejnová - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mám ještě jeden vyzkoušený tip. Nevím jestli se může brát v...
Dorka  |  11.9.2009 15:35

ahoj co sušene brusinky jsou taky zdrave vi někdo něco o tom
kamila  |  11.1.2010 18:46

Já jsem na záněty moč. cest začala trpět, až když mi zjistili...
v  |  10.2.2011 01:36

Já znám něco co zkutečně funguje. Čistí močové cesty a zároveň...
Pepa1  |  3.5.2011 18:51

Ahoj lidicky,ja jsem dnes prisla od doktora s antibiotiky a take jsem si...
Lucie  |  28.12.2011 13:23

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *