Proti krvácení z dásní pomáhá zubní hygiena

4.7.2008 00:00
Zdraví

Krvácením z dásní trpí v Česku třetina patnáctiletých a až 40 procent dospělých. Krvácení dásní je signálem zánětu, příčinou krvácení tedy není neobratné čištění zubů, řekl ČTK vedoucí oddělení prevence a epidemiologie Výzkumného ústavu stomatologického profesor Zdeněk Broukal.


"Krvácení je základní příznak zánětu dásní; je to první signál, který umožňuje člověku zjistit při čištění zubů nebo ukusování tuhé potravy, že se něco děje," uvedl. Zánět provází někdy zápach z úst. Příznakem zánětu není bolest.


Pokud člověku krvácejí dásně opakovaně, měl by urychleně navštívit zubaře. Ten mu odstraní zubní kámen a opraví špatné plomby, které mohou přispívat ke vzniku zánětu. Léčba pak spočívá především v přísném dodržování zubní hygieny. Ta je i základem prevence.


"Vyplatí se znát dobrou techniku čištění, používat kvalitní, spíše jemnější zubní kartáčky a účinné zubní pasty, nejlépe s obsahem bylin, které brzdí krvácení. Čištění je vhodné završit výplachem antimikrobiálními vodami," poradil Broukal.


Důkladné čištění je podle něj nutné, protože v ústní dutině se každým okamžikem odlupují buňky sliznice a v ústech se množí a hyne velké množství různých bakterií. Přidají-li se k tomu mikroskopické zbytky jídla, začíná se na zubech tvořit bělavý povlak zvaný zubní plak. Ten se nejčastěji hromadí v okolí krčků, kde se stýká měkká dáseň s tvrdou sklovinou zubu. Pokud není plak řádně očištěn, bují v něm škodlivé bakterie, jimž dáseň není schopna vzdorovat. Otéká, rudne a krvácí při sebemenším podráždění, později samovolně.


"Zánět dásní může pronikat hlouběji do zubního lůžka, kde může zničit jemné vazivo ukotvující zuby v čelisti a nakonec i samotnou kost. Toto onemocnění se nazývá parodontóza a může vést k vypadávání jinak zdravých zubů," varoval Broukal před zanedbáním léčby obyčejného krvácení dásní.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Z mojej skusenosti.Mala som krvácanie 1.krát keď som mala 8 rokov potom...
skusenosť  |  4.7.2008 21:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *