Proti Alzheimerovi a Parkinsonovi možná pomohou mořské bakterie

8.2.2002 00:00
Zdraví

Bakterie objevené na Velkém bradlovém útesu u severovýchodního pobřeží Austrálie by mohly člověku pomoci účinněji bojovat proti degenerativním onemocněním, jako jsou Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Uvedl to australský vědec Walt Dunlap.

Badatelé z Australského ústavu mořských věd zjistili, že bakterie, které žijí na povrchu Velkého bradlového útesu a jsou vystaveny ultrafialovému záření, podporují tvorbu koenzymu Q 10, který je silným antioxidantem, produkovaným všemi živými buňkami. Dunlap uvedl, že objev by mohl pomoci člověku bojovat s oxidací, která je jednou ze složek procesu stárnutí.

"Jestliže dokážeme určit, jak bakterie regulují tuto funkci, pak bychom mohli možná duplikovat tuto regulaci u lidských bytostí," prohlásil.

Koenzym Q 10 ničí volné radikály a toxiny vytvářené buňkami. Podle Dunlapa by bakterie také mohly pomoci lépe bojovat například s Alzheimerovou a Parkinsonovou nemocí.

"Je to důležité. Neumožňuje to žít déle, nýbrž žít v lepším zdravotním stavu," uvedl. "A to je něco nového, avšak jsme na samém počátku," dodal badatel.

Zdroj:ČTK

Přidat komentář

 
* *