Prolaps dělohy aneb Jak zvítězit nad gravitací

22.7.2003 00:00
Zdraví

Prolaps dělohy se dá označit jako ženské tajemství číslo jedna. K prolapsu (poklesu) dělohy dochází, když děloha vzdá boj s gravitací a začne klesat do pochvy. Většina žen se váhá s touto potíží svěřit komukoli, i nejlepší přítelkyni.

Následující příznaky signalizují vznik prolapsu dělohy a vyžadují lékařské vyšetření a ošetření:
 • bolest a pocit plnosti a tíhy v podbřišku
 • bolesti v bederní krajině
 • pocit "sezení na míči"
 • tlak směrem do malé pánve vstoje, zmírňující se v leže
  V krajních případech je dokonce děloha při vyšetření viditelná ve vchodu poševním.

  Lékař může při mírném poklesu doporučit zavedení gumového pesaru za pravidelných lékařských kontrol vždy po několika měsících.

  "S prolapsem dělohy se žádná žena kamarádkám nepochlubí," říká dr. Linda Brubakerová. "Vykládají si o menstruaci, dokonce o rakovině prsu, ale nejsou ochotné přiznat, že jim něco jako vnitřnosti visí ven z pochvy. Dokonce pro tuto potíž neexistují ani podpůrné skupiny. Nechtějí se svěřovat, znamená to pro ně přílišnou zranitelnost."

  Pokles dělohy není totéž jako retroverze dělohy (děloha převrácená) nebo tzv. retroflexe, kdy je děloha otočená opačným směrem k rektu, což postihuje celou jednu třetinu žen. Ale vězte, že pokles a výhřez dělohy je záležitost velice častá, i když jste o něm možná ještě neslyšela.

  V mírném případě prolapsu klesá jen dolní část dělohy. V těžších případech klesá až vyhřezává celá děloha tak, že je zvenčí viditelná. Aby to nebylo tak jednoduché, nejde jenom o izolovaný sestup dělohy, nýbrž o sestup také okolních orgánů, s nimiž je děloha vazivově spojena: s pochvou, močovým měchýřem, konečníkem. Když se posune děloha, i sousední orgány se deformují a posouvají. Kupříkladu močový měchýř je tažen dolů a tisknut, takže dochází k inkontinenci moči.

  "K poklesu dělohy dochází vždy v důsledku porodního traumatu, zejména tehdy, je-li žena nucena celé hodiny tlačit," tvrdí gynekoložka dr. Yvonne S. Thorntonová. "Hlavička plodu tlačí na hráz mezi pochvou a konečníkem a vykonává tah na vazivo, které přidržuje dělohu na místě."

  Plná jedna desetina všech žen musí kvůli prolapsu dělohy podstoupit operaci, říká dr. Brubakerová. I když je to podle vašeho lékaře nejlepší řešení, existují opatření, která obtíže zmírňují, popřípadě vzniku prolapsu dělohy předcházejí.

  Cvičení svalů pánevního dna.

  "Žena, která má dobře vyvinuté svalstvo, a to i dna pánevního, jen málokdy trpí výhřezem dělohy," říká dr. Brubakerová. Jak děloha, tak měchýř, hlavní orgány malé pánve,jsou drženy na místě napětím pánevních svalů. Když dojde k jejich oslabení, přenese se tato úloha (udržet dělohu na místě) na vazivové pruhy, ligamenta. Ty nevydrží věčně a dojde k jejich uvolnění. Výsledkem je prolaps dělohy, provázený inkontinencí moči z posunu močového měchýře.

  Dr. Thorntonová radí cvičit a zase cvičit svaly dna pánevního, dnes a denně, po celý život. Jsou to svaly, které ovládají spouštění moči. Cílem cvičení podle Kegela je zpevnění pánevního dna. Zkuste močit přerušovaně - stahem svalů močení zastavovat, povolením spouštět, l0x pomalu stáhnout a povolit. Když vám přejde cvičení do krve, dokážete je provádět kdekoli, i bez močení. Ideální je zopakovat si cvik za den třistakrát.

  "Při každém stahu chvíli setrvejte pět až deset vteřin, teprve povolte nebo zkuste, jak vydržíte nejdéle říká dr. Thorntonová. "Opakujte sto- až dvěstěkrát za den. Nemusíte absolvovat všechna opakování najednou - rozdělte si je: ráno třicetkrát, dalších třicet cviků dopoledne, a tak dále. Stanovte si pravidlo, že budete cvičit kdykoli a kdekoli - v autě při doprav ní zácpě, v zaměstnání, když pořádáte spisy na pracovním stole."

  Nezvedejte těžká břemena. "Zvedání břemen, třeba desetikilového batolete nebo pytle s odpadky, může přesáhnout přirozený limit výdrže vazivových pruhů v pánvi, ty se mohou potrhat a zavinit sestup dělohy," tvrdí dr. Brubakerová. Rovněž námaha v zaměstnání, například přenášení těžkých podnosů s jídlem u servírek, vazivo poškozuje."

  Jak říká dr. Thorntonová: "Když už musíte zvedat břemena, dělejte to správně, s pokrčenými koleny, a váhu zvedejte svaly dolních končetin, nikoli svaly zad a břicha."

  Po operaci prolapsu dělohy se nesmějí zvedat břemena ještě alespoň půl roku, aby tkáně měly čas se zhojit. Nekuřte! Možná se vám nechce věřit, že by kouření mohlo mít něco společného s poklesem dělohy, ale věřte, že má.

  "Kuřácký kašel zvyšuje nitrobřišní tlak," upozorňuje dr. Thorntonová. "U kuřaček se také prolaps dělohy vyskytuje častěji." Když přestanete kouřit, prospějete tím i své děloze.

  Misionářská poloha. Ženy trpící prolapsem dělohy se často pokládají za sexuálně nepřitažlivé, protože se obávají, že partner při styku ucítí jejich posunutou dělohu v pochvě. Na to zapomeňte, říká dr. Brubakerová. Přitažlivost zemská táhne dělohu směrem dolů pouze vstoje. Když ležíte, vrací se děloha do normální polohy.

  Podle dr. Brubakerové je jen málo pravděpodobné, že by muž nějak pocítil, že vaše děloha není tam, kam patří.

  Zdroj: Domácí lékař pro ženy - nakladatelství Columbus
 • Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  Dobrý den,prosím o radu-je to týden co se mi udělal prolaps přední...
  Radka  |  30.6.2017 12:00

  Já to chci mít taky a nevim jestli si tu delohu mam nechat dát nebo...
  Libor  |  5.5.2018 10:01

  Co potom potom az tu delohu budu mít budu moci porodit zdravé děti.
  Libor  |  5.5.2018 10:04

  Hodlám to zkusit.Lindo ničeho se neboj ja jsu chlap a chci taky rodit.
  Libor  |  5.5.2018 10:07

  Rodila jsem v roce 1991 a šlo mě to na 100% «bylo to super
  Milada  |  5.5.2018 10:10

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *