Proč zubaři nenabízejí celkové protézy

15.9.2004 00:00
Zdraví

Především na starší lidi dopadá podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Jiřího Pekárka to, že zdravotní pojišťovny platí za celkové zubní protézy méně, než je jejich skutečná cena. Pacienti si připlatit nemohou, protože tyto protézy ze zákona plně hradí pojišťovna. Pokud se zubaři nechtějí dostat do ztráty, pacientovi je ani nenabízejí, nebo dostanou pacienti protézu z horších materiálů, která je levnější.

"Bez kvalitní protézy se člověk ani nenají, takže na situaci doplácejí pacienti," řekl ČTK Pekárek na valné hromadě, na niž do Prahy přijely dvě stovky zubařů z celé republiky, aby řešili právě úhrady péče od pojišťoven.

V zubní péči se podle Pekárka nezvýšily úhrady pojišťoven za některé výrobky, mimo jiné za celkové protézy, od roku 1997. Pojišťovna platí po celou dobu stejnou částku, ale cena už neodpovídá. Na výrobě se podílejí ordinace a laboratoř. "Aby se vešly do ceny, začínají laboratoře používat levnější, tedy méně kvalitní materiály," řekl Pekárek.

Problém podle něj není u výrobků, kde část hradí pojišťovna a zbytek pacient doplácí. Tam si zařízení s ohledem na náklady cenu může zvýšit.

"O zvýšení úhrad z pojištění jsme začali jednat před rokem a půl, snad určitá jiskřička naděje tady je, bohužel postup pojišťoven je velmi zdlouhavý," podotkl Pekárek.

Situaci je podle něj možno řešit dvojím způsobem - navýšit úhradu od pojišťovny, nebo změnit zákon a přeřadit celkovou náhradu do skupiny výrobků, na něž si pacienti připlácejí.

"Znamenalo by to určité zatížení pacientů, ale protože podstatnou část by hradila pojišťovna, nebylo by tak veliké, přitom by to výrazně zlepšilo kvalitu, která je pro tyto pacienty důležitá," dodal Pekárek.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak fakt je ten, že dřív lidi nosili protézu dlouho. Ženy v 55 obvykle...
čmelda  |  26.11.2014 14:40

jó, za bolševika bylo blaze.
skeptik  |  26.11.2014 15:30

Slyšel jsem, že nyní se nemusí vyndavat kořeny a dá se nasadit rovnou...
Jaryn  |  26.3.2015 10:44

V Brně je paní zubařka Kuxová, která si neúčtuje žádné přirážky...
Rak  |  13.4.2016 13:13

synovi se po rovnátkách vychýlil špičák, lékař tvrdil, že je nutno...
to je zajímavý názor  |  13.4.2016 14:15

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *