Proč o parazitech nevíme?

1.6.2011 00:00
Zdraví

V tomto směru nás nikdo nevzdělal. Ani škola, ani rodiče, ani lékaři. Nejvíc v obraze jsou doktoři přírodních věd a veterináři. Pro ně tato skutečnost není překvapením. Lékaři ale často vůbec nedávají do souvislosti ani do očí bijící symptomy.

Jedna obvodní lékařka mi řekla, že lékaři mají instrukce, aby při banálních onemocněních /bolesti hlavy, břicha, průjmy, zácpy, nechutenství, prudké hubnutí, nevolnost a zvracení/   přednostně zvažovali parazitární nákazu. V praxi se s tím ale nesetkáte.  To nejběžnější z mikrobiologie, co lékaři stále dokola uvádějí jako příčinu potíží, je streptokok, stafylokok,  chřipkové viry a ještě tak borrelie. U bakterií si tak zdůvodní nasazení antibiotik a je vyřízeno. Také si postěžovala, že za celou její mnohaletou praxi se ještě nesetkala s laboratoří, která by uměla parazity najít, přestože občas vzorky na rozbor posílá a podle symptomů pacientů parazity tuší. Testy se vracejí negativní, což lékaře časem odradí, aby to ještě zkoušel.

Našich parazitologických laboratoří je málo. Nejsou tak dobře vybaveny jako pracoviště bakteriologů a virologů, neškolí se tolik pracovníků pro tato oddělení, protože lékaři o jejich práci jeví menší zájem. Laboranti proto nemají dostatečnou praxi a někdy jde i o lidský faktor - pečlivost a rychlost. Vzniká tak začarovaný kruh. Dalším úskalím jsou samotné testy. Test ELISA, který se nejčastěji používá ke stanovení protilátek, je levný a chybový. Lékaři to vědí. Selhává i u průkazu borrelie.

Kolektiv lékařů, vedený MUDr. Bartoňkem, z pražské kliniky zaměřené na borrelii, přiznává, že je falešně negativní z 50  - 70  %. A na těchto testech závisí zdraví tisíců lidí!!! Všude tam, kde hledáme protilátky, a ne přímo parazita, může dojít k chybě.

Podle MUDr. Miroslava Mikuleckého, CSc, z kliniky infektologie a geografické medicíny  v Bratislavě,  organismus nemusí z nějakého důvodu protilátky tvořit - buď má sníženou imunitu, nebo malý počet jedinců nemusí vyvolat imunitní odpověď. MUDr. MIkulecký je odborníkem na helminty, především na toxocaru. Ptala jsem se ho, co si myslí o spolehlivosti testu Elisa. Vyjádřil pochybnosti, neboť už se stalo, že dvě různé laboratoře dospěly k opačným výsledkům. Ve stolici se vajíčka také nemusí najít, pokud už jsou paraziti rozesetí po těle. Parazit nemusí být momentálně ve střevě. Proto by se správně mělo dělat několik odběrů stolice po delších časových odstupech, a to se v praxi neprovádí.

Upustilo se i análních otisků v případě enterobióz. Dalším průkazem je už jen biopsie, což za živa často nepřichází příliš v úvahu. Podotýkám, že např. zjistit měchožila se spolehlivěji dá

metodou PCR - polymerázová řetězová reakce , kdy i z nepatrného množství materiálu se dá sestavit celá DNA, a podle genetické výbavy parazita jej přesně určit. Provádí GENSERVIS BRNO při Veterinární fakultě, a GENSERVIS  PRAHA, katedra parazitologie při Přírodovědecké fakultě UK. Test stojí kolem 500 - 1.500,-Kč.

Nejzávažnější nákazy- Echinococcus  a Hymenolepis- můžeme dostat od psů. V ČR je evidováno 2 000 000 psů. Připočtěte ty neevidované. Jsme státem s největším počtem psů na počet obyvatel. V tomto směru trumfneme i Angličany. Přitom jsme národem, který není zvyklý po svých čtyřnohých přátelích uklízet. Rozšlapané a větrem rozvířené psí výkaly pak dýcháme, naše děti si hrají ve znečištěných pískovištích. Nepořádní Češi jen sklízejí, co zaseli.

Přemýšlela jsem, proč se nenajdou protilátky proti parazitům ani v případě, že pacient donese lékaři úlovek a fyzický důkaz. Jedno z možných vysvětlení by mohlo být i to, že organismus netvoří, nebo tvoří jen velmi neochotně protilátky proti VROZENÝM infekcím. Je naivní se domnívat, že parazit se neprožere placentou, když je schopen se dostat přes střevní stěnu. Všechno, co má v těle matka, může mít i dítě. Rodinní příslušníci mívají podobné parazitární zatížení. Potom proti těmto prastarým zátěžím tělo nebojuje. Často to mohou být letité spící cysty, které začnou ožívat až po prvních tabletkách antihelmintik. Jejich metabolismus je sice snížený, nikoliv však nulový. Toxiny z těchto cyst přispívají k chronickým záhadným chorobám.EAV  je tak často jediná možnost, jak se dobrat příčiny potíží. Sérologická vyšetření selhávají. A protože s parazity po generace nebojujeme, přibývají.

Dále se stále jasněji prokazuje, že parazité roznášejí viry a bakterie po těle. URČITÉ VIRY A BAKTERIE MAJÍ AFINITU K URČITÝM  PARAZITUM.   Samička parazita předává svou virovou a bakteriální výbavu larvám a vajíčkům, tak jako lidská matka předá potomkům viry, bakterie a parazity. Pokoušet se proto zbavit se virů a bakterií bez předchozího odčervení je marná práce. A naopak, znova a znova žasnu, že i u velmi starých lidí se dá dosáhnout toho, že jejich orgány, zbavené parazitů, vykazují ideální hodnoty. Možná krátkodobě, ale přece. V orgánu, který jste čerstvě zbavili parazita, nenaměříte ŽÁDNOU BAKTERII,  ŽÁDNÝ VIRUS, i kdyby měsíc před tím orgán vykazoval dvacetipoložkovou  mikrobiální zátěž.

Nezapomenu na pětaosmdesátiletého muže, kterému jsme kvalitním zapperem

odstranili parazity ze slinivky a já jsem pak několikrát po sobě, s opakovanou kalibrací, naměřila jeho slinivku v normě. Bránil se: „Ale já mám náběh na cukrovku!“ Říkám mu:„V této chvíli ne.“

Zdroj:  http://www.vegastrava.sk./parazity/vytlacit/

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

prectete si nas clanek, protoze tyhle stranky siri nesmysly, hoaxy a...
Mansie  |  12.6.2017 12:04

Paraziti jsou momentálně velmi Inn. Ale většinou jsou to nesmysly. Když...
Parazitolog  |  12.6.2017 17:20

Pridavam vam fajn cteni i s aktualnima kauzama 2017, kde zijistite, ze zadni...
Mansie  |  20.6.2017 11:47

No myslím, že zrovna u Parazitologem uvedené Naeglerie fowleri by Ti...
Barnabáš  |  20.6.2017 18:40

Škodí výkyv na obě strany. Jsou blbečkové, co věří oficiální...
Je to jako se vším  |  21.6.2017 17:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *